پیام های مختلف عربستان به دولت بایدن

به نظر می آید که عربستان سعودی امیدوار است که «جو بایدن» آن قدر محتاط باشد که با وجود انتقادهای سختش از عربستان، به روابط امریکا با این کشور آسیبی نزند.

میدل ایست نیوز: به نظر می آید که عربستان سعودی امیدوار است که «جو بایدن» آن قدر محتاط باشد که با وجود انتقادهای سختش از عربستان، به روابط امریکا با این کشور آسیبی نزند.

سیاست دولت جدید امریکا در قبال عربستان را شاید بشود از اظهارات «ساموئل براونباک»، سفیر غیر مستقر امریکا در امور آزادی های دینی، دریافت.

او در پاسخ به سؤالی درباره اینکه دفتر وی به موجب قوانین امریکا عربستان را «کشوری به طور خاص نگران کننده» خوانده بود اما «مایک پومپئو» عربستان را از هر اقدامی مستثنا کرده بود، گفت: «عربستان کشوری است که دولت امریکا همیشه آن را کشوری دارای منافع راهبردی برای امریکا دانسته بود، عربستان بزرگ ترین کشور شورای همکاری و از اصلی ترین کشورها در عرصه بازرگانی است، گاهی کارهایش ما را سرخورده می کند، اما ما منافع ملی خودمان را داریم و همیشه باید این نکته را در دیپلماسی در نظر داشت».

عربستان اخیرا به اقداماتی دست زده که نشان می دهد در پی جلب توجه جو بایدن است. او به تلاش های امریکا و کویت برای حل اختلافات در شورای همکاری پیوست و به سه سال قطعی روابط با قطر پایان داد.

با وجود این، عربستان این را هم نشان داده که خطر قرمزهای خودش را دارد. مدتی کوتاه بعد از سفر پومپئو و کوشنر، عربستان «ولید فتیحی»، پزشک امریکایی ـ عربستان تحصیل کرده در دانشگاه هاروارد را به علت انتشار توئیتی در حمایت از انقلاب های عربی در سال 2011 به 6 سال زندان محکوم کرد.

این در حالی است که دولت ترامپ بارها در این باره با عربستان مذاکره کرده بود. پرونده های لجین الهذلول و محمد بن نایف هم در همین راستا شایان توجه است.

در موضوع اسرائیل هم عربستان برخلاف امارات مواضعی قاطع تر پیش گرفته و بر ضرورت حل مناقشه فلسطین و اسرائیل پیش از برقراری روابط میان عربستان و اسرائیل تأکید کرده است.

یک نظرسنجی در عربستان نشان داده که 41 درصد مردم عربستان بهبود روابط با اسرائیل را پیشرفتی مثبت در روابط عربستان می دانند اما 54 درصد با آن مخالف اند و فقط 37 درصد مردم عربستان خواستار مبادلات تجاری و ورزشی با اسرائیل هستند.

بر این موضوع باید یک نکته دیگر را هم افزود و آن اقدام عربستان برای بهبود روابط با آنکاراست.

شایان توجه است که بسیاری ناظران پیش بینی می کنند که به قدرت رسیدن بایدن موجب تیرگی در روابط امریکا با ترکیه و «رجب طیب اردوغان» شود.

نزدیک شدن ترکیه و عربستان نشان می دهد که هردوی آنها در پی پناهگاهی امن دربرابر امریکا هستند.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
الخلیج الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا