پایان «ناامیدکننده» دور تازه جلسات کمیته تدوین قانون اساسی

کمیته تدوین قانون اساسی سوریه در حالی به پنجمین دور نشست خود پایان داد که هیچ اثری از کاهش موانع و اختلافات در آن دیده نمی شد.

میدل ایست نیوز: کمیته تدوین قانون اساسی سوریه در حالی به پنجمین دور نشست خود پایان داد که هیچ اثری از کاهش موانع و اختلافات در آن دیده نمی شد.

این کمیته که 50 عضو آن را دولت سوریه و 50 عضو را مخالفان و 50 عضو را سازمان ملل از میان نهادهای مدنی سوریه انتخاب کرده در پنجمین دوره خود که درباره اصول تدوین قانون اساسی بود به هیچ نتیجه ای نرسید و بار دیگر هر طرف، دیگری را به کارشکنی در پیشبرد جلسات متهم کرد.

«گر پدرسن»، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور سویه، این دوره را «ناامید کننده» خواند و گفت که این دور هیچ دستاوردی نداشته و حتی بر سر موعد برگزاری دور بعدی هم توافقی به دست نیامده است.

او گفت که «علت این وضعیت آن است که هیچ کدام تصوری از نحوه پیشبرد کارها درون کمیته ندارند» و خبر داد که به زودی به دمشق و همچنین روسیه و ایالات متحده و کشورهای اروپایی سفر خواهد کرد.

پدرسن پیش از آغاز این جلسات نیز هشدار داده بود که وضعیت کنونی «آرامشی شکننده» است و گفته بود که شرکت کنندگان در این جلسات باید بدانند که این آرامش ممکن است هر لحظه برهم بخورد.

این در حالی است که مردم سوریه در داخل کشور با مشکلات سخت اقتصادی مواجه اند و پرونده 400 میلیارد دلاری بازسازی سوریه و بازگشت آوارگان بلا تکلیف مانده است.

وزرای خارجه کشورهای عضو روند آستانه (ایران، روسیه، ترکیه) پیش از پایان این نشست بر حمایت خود از آن تأکید کردند.

منابع مطلع خبر داده اند که دور پنجم این نشست ها شاهد دو جلسه در روز بوده که در آن مسائل مربوط به نمادهای ملی و استقلال سوریه و پرچم و سرود ملی و شعار حکومت و موضوع فدرالیسم یا عدم آن مطرح شده است.

«علی عباس»، از اعضای این کمیته ازجانب فعالان مدنی، تأکید کرد که برخلاف اظهارات مطبوعاتی، این نشست ها به تعلیق درنیامده و آنچه در جلسات گذشته با اختلافات شدید همراه بود.

وی افزود که نشستن قانون اساسی برای یک کشور آن هم پس از حوادثی که در سوریه رخ داده چیزی زمان بر خواهد بود.

اما «طارق الکردی»، از دیگر اعضای این کمیته،  هیئت ارسالی دولت سوریه را به کارشکنی در پیشبرد فعالیت آن متهم کرد و گفت که آنان هر پیشنهادی درباره قانون اساسی را رد کردند.

او گفت که هیئت مخالفان 10 ماده قانون اساسی را از پیش آماده کرده بود که در جلسه مطرح کرد اما هیئت دولت سوریه حاضر نشست آن را حتی به بحث بگذارد.

«احمد الکزبری»، رئیس هیئت حکومت سوریه در این کمیته، هم تأکید کرد که این هیئت برگه ای از پیشنهادها درباره مبارزه با تروریسم و تشویق آوارگان به بازگشت و پایان اشغالگری در سوریه مطرح کرده که منتظر پاسخ دیگر هیئت ها به آن است.

در پی این اختلافات، اکنون چشم ها به نشست سوچی در 16-17 فوریه است که کشورهای ضامن روند آستانه تأکید کرده اند که می خواهند روند حل مشکلات را به دور از تحمیل اراده خارجی تقویت کنند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
ایندپندنت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا