الکاظمی در «روز شهید عراق»: بغداد نقش مهمی در کاهش تنش در منطقه بر عهده دارد

«مصطفی الکاظمی» گفت که عراق تلاش های بسیاری برای کاهش تنش در منطقه داشته و میزبان نشست های بسیاری به این منظور بوده است.

میدل ایست نیوز: «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق، در سخنرانی خود در روز شهید عراق و سالروز شهادت ایت الله سیدمحمدباقر حکیم (ره) تأکید کرد که روز شهید روزی مهم در تاریخ ملت هاست و در عراق که پیکر مطهر سالار شهیدان را در خود دارد که اهمیت آن بیشتر است.

او در این سخنرانی که امروز در دفتر جریان حکمت ملی عراق در بغداد برگزار شد گفت که خون شهید تاریخ سیدمحمدباقر حکیم و سیدمحمدباقر صدر و سیدمحمد صدر و دیگر مجاهدانی که با دیکتاتوری و داعش و تروریسم جنگیدند برگ های مهمی از تاریخ عراق است.

او گفت که دردناک است که تاریخ ما بیشتر با شهادت همراه است، اما این شهادت و این درد مایه افتخار ماست و خون شهید در ساخت نظام اجتماعی در گذر نسل ها سهیم بوده است.

الکاظمی افزود که این خون پاک است که آینده را می سازد و گفت که مسئولیت امروز ما تبدیل ارزش های شهادت به کنش و عمل و دستاوردهای عملی برای ساخت میهن و دور شدن از سوداگری با خون شهداست.

وی تأکید کرد که باید با شجاعت دربرابر سستی و فروپاشی و از دست رفتن زمام امور بایستیم.

الکاظمی گفت که در چنین روزی در سال گذشته مردم عراق دربرابر چالش بقا و نبود اعتماد به حکومت و ناامیدی و سرخوردگی بودند و افزود که دولتش امروز با همه توان برای بازیابی اعتماد شهروندان به حکومت و ساخت نهاد حکومت تلاش می کند.

او با اشاره به تحلیل های گوناگون از حوادث سال گذشته عراق و اینکه کسانی آن را توطئه خواندند، گفت که از نظر وی واقعیت آن است که مردم عراق به ناامیدی از امکان پایبندی حکومت به تعهداتش رسیدند و افزود که از روز اول رسیدن به قدرت برای بازیابی اعتماد مردم به ساختار و نهادهای حکومت تلاش کردم و گرفتن فرصت از تنش آفرینان را بخش مهمی از مأموریت خود دانستم.

او گفت که حکومت باید حامی همه باشد و در قبال نیروهای سیاسی و فعالیت های مردمی برای ساخت مرحله تازه نقش پدرانه داشته باشد.

الکاظمی افزود که نزاع های سیاسی در 7 ماه گذشته را هم نتیجه طبیعی آن بحران اعتماد است و تأکید کرد که  امروز برخی دربرابر دولت نوپا برای تحقق وعده ها می ایستند تا به ناامیدی و سرخوردگی دامن بزنند.

نخست وزیر عراق تأکید کرد که به سوداگری های انتخاباتی بی اعتنا است و دربرابر بسیاری دروغ پردازی ها علیه دولت سکوت اختیار کرده تا آرامش در کشور حفظ شود و کشور به ساحل امن برسد.

وی ادامه داد که دولتش علیرغم همه کارشکنی ها دستاوردهای مهمی در مسیر کاهش بحران اقتصادی که بحرانی جهانی است و اجرای اصلاحات اقتصادی و برخورد با تروریسم و تقویت دستگاه های امنیتی و مبارزه با فساد علیرغم اتهامات باطل و نیز در عرصه روابط خارجی و جلوگیری از تبدیل عراق به حیاط خلوت نزاع های منطقه ای و بین المللی و جلوگیری از شدت گرفتن تنش در منطقه داشته است.

او گفت که عراق تلاش های بسیاری برای کاهش تنش در منطقه داشته و میزبان نشست های بسیاری به این منظور بوده است و افزود که عراق جایگاه خود را در نقش سازنده صلح بازیافته است.

نخست وزیر عراق تأکید کرد که دولتش از روز اول فعالیت همه حمایت های لازم را از کمیساریای انتخابات را انجام داده و به این حمایت ادامه می دهد و افزود که امروز دربرابر فرصتی تاریخی برای بازیابی اعتماد ملت به نظام دموکراتیک و انتخابات همچون ابزاری برای تغییر هستیم.

او همچنین در سخنرانی خود یاد شهدای عراق در مراحل گوناگون تاریخ این کشور را گرامی داشت.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا