دستگیری «باند مرگ» در بصره/ الکاظمی: فردا نوبت انتقام خون «هشام الهاشمی» است

نخست وزیر عراق از دستگیری «باند مرگ» در بصره خبر داد و تأکید کرد که قصاص خون «هشام الهاشمی» و دیگر کسانی که قربانی ترور شدند نزدیک است.

میدل ایست نیوز: «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق، از دستگیری «باند مرگ» در بصره خبر داد و تأکید کرد که انتقام خون «هشام الهاشمی» و دیگر کسانی که قربانی ترور شدند نزدیک است.

او نیمه شب گذشته در توئیتی نوشت: «باند مرگ که مردم ما در بصره را به وحشت انداخته و در خیابان های بصره گرد مرگ پراکنده بود اکنون در چنگ قهرمانان نیروهای امنیتی عراق هستند تا به صورت علنی و عادلانه محاکمه شوند. امروز قاتلان جنان ماذی و احمد عبدالصمد را گرفتیم و فردا نوبت انتقام خون ریهام یعقوب و هشام الهاشمی می رسد… عدالت فرونخواهد خفت».

ساعاتی پیش از آن، منابع خبری از دستگیری 3 تن از اعضای گروه معروف به «باند مرگ» خبر دادند. این گروه در ترور فعالان مدنی و روزنامه نگاران و فعالان سیاسی در سال های گذشته متهم بودند. گفته می شود که برخی گروه های مسلح فشارهای شدیدی برای آزاد کردن این افراد را آغاز کرده اند.

«عبدالامیر المیاحی»، نماینده مجلس عراق از استان بصره، تأکید کرد که این افراد در ترور چهره های فعال در بصره ازجمله استاندار اسبق بصره «محمد الوائلی» متهم هستند و افزود که هم اکنون بازجویی از آنها برای شناسایی طرف هایی که از آنها پشتیبانی می کرده اند و تشخیص اینکه آنها مزدور چه گروه هایی بوده اند جریان دارد.

او گفت که این سه فرد بازداشتی در بازجویی ها اطلاعات گروه های دیگری را هم داده اند که اعضای آن گروه ها هم تحت تعقیب هستند.

رسانه های محلی بصره به نقل از اتحادیه روزنامه نگاران بصره خبر دادند که اطلاعاتی وجود دارد که نشان می دهد این «باند مرگ» متهمان اصلی ترور «احمد عبدالصمد» و «صفاء الغالی»، دو روزنامه نگار عراقی، در حین پوشش اخبار تظاهرات سال گذشته عراق بودند.

منابع امنیتی محلی تأکید کرده اند که طرف های مسئول در بازپرسی از این بازداشت شدگان اطلاعات بیشتری درباره اتهامات آنان ارائه نمی کنند.

«اسماعیل الوائلی»، برادر استاندار ترور شده بصره، تأکید می کند که رئیس این «باند مرگ» فردی به نام «احمد عبدالکریم الرکابی» معروف به «احمد نجات» است و برادرش نیز پیش از این رئیس هیئت علمای مسلمان بصره یوسف الحسان را در سال 2006 ترور کرده بود.

او گفت که دستگاه اطلاعات بصره توانست علاوه بر احمد عبدالکریم الرکابی، حمزه الحلفی و حیدر العیدانی که دو عضو دیگر این باند تبهکار هستند بازداشت کند. وی افزود که یکی دیگر از اعضای این باند که به گفته وی عضو یکی از گروه های مسلح عراقی است توانسته از دست مأموران امنیتی فرار کند و به دفتر آن گروه مسلح پناه ببرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا