آیا حملات به مواضع امریکا در عراق به روند خروج نیروهای امریکایی از این کشور تسریع می بخشد؟

افزایش حملات در عراق علیه نیروهای امریکایی، بهانه ای به دست امریکا خواهد داد تا توان دفاعی و موشکی خود را تقویت کند.

میدل ایست نیوز: با بر سر کار آمدن «جو بایدن»، رئیس جمهوری امریکا، حملات نظامی علیه نیروهای امریکایی در عراق افزایش یافت و شماری از پیمانکاران امریکایی را مجروح کرد؛ مساله ای که سوالات بسیاری درباره آینده حضور نیروهای امریکایی در عراق و گزینه های واشنگتن در این خصوص به وجود آورد.

روز شنبه گذشته 4 راکت کاتیوشا به پایگاه هوایی البلد در شمال عراق اصابت کرد و یک بازنشسته عراقی علاوه بر دو نظامی دیگر را مجروح کرد؛ پایگاهی که کارشناسان امریکایی و جنگنده های اف 16 در آن حضور دارند.

در دوشنبه هفته گذشته نیز فرودگاه بین المللی اربیل و پایگاه هوایی امریکا در اربیل هدف حمله قرار گرفت که در این حمله یک پیمانکار غیرنظامی خارجی کشته و 5 نفر علاوه بر یک سرباز امریکایی مجروح شدند.

تقویت توان دفاعی

«فاضل ابو رغیف»، کارشناس مسائل امنیتی در این رابطه توضیح داد که سیاست خارجی امریکا تحت تاثیر حملات خشونت آمیز قرار نمی گیرد و این بدان معناست که این مسائل استراتژیک به عنوان چالشی برای امنیت ملی امریکا محسوب می شود بنابراین این حملات از سوی داعش یا دیگران واشنگتن را وادار به خروج از عراق نخواهد کرد.

وی در گفت وگویی با پایگاه خبری «عربی21» گفت که این حملات موجب می شود امریکا طی مرحله آتی به تقویت توان دفاعی خود به صورت قوی تر دست بزند.

این کارشناس امنیتی تصریح کرد که ممکن است امریکا حضور فنی خود و نه حضور نظامی خود را تقویت کند زیرا به آن اندازه که به تلاش فنی و دفاعی برای تقویت توان دفاعی و موشکی خود به خصوص در پایگاه های نظامی نیاز دارد به حضور نظامی نیاز ندارد.

به گفته ابو رغیف امریکا در روز شنبه تجهیزات نظامی جدیدی برای تقویت توان خود به برخی از پایگاه های نظامی محل حضور نیروهای خود وارد کرد.

وی در خصوص اخبار متناقض در خصوص افزایش شمار نیروهای ناتو در عراق از 400 نفر به 4 هزار نفر گفت: ماموریت ناتو در عراق فقط آموزش، توسعه، تجهیز، حمایت و همکاری فنی و اطلاعاتی است.

آینده حضور نیروهای امریکایی در عراق

از طرفی دیگر «کاظم یاور»، تحلیلگر سیاسی عراق در خصوص آینده حضور نیروهای امریکایی در عراق گفت که نیروهای امریکایی در عراق از طریق ناتو برای مقابله با گروه های تروریستی به خصوص داعش و به درخواست دولت عراق حضور دارند و توافقنامه هایی در این زمینه موجود است.

وی در خصوص خروج نیروهای امریکایی یا عدم خروج آنها از عراق نیز اظهارداشت که این یک مساله بین المللی در عراق است و امریکا نمی تواند تصمیمی یکجانبه اتخاذ کند چرا که ائتلافی بین المللی به رهبری امریکا شکل گرفته و این کشور به ماموریتی از سوی شورای امنیت مکلف شده است.

یاور درباره حضور نیروهای ناتو در عراق نیز اشاره کرد که ناتو سعی دارد شمار مربیان و مستشاران نظامی خود در عراق را افزایش دهد.

وی به حضور 25 مربی و مستشار نظامی برای آموزش به نیروهای عراق در زمینه مبارزه با تروریسم به خصوص داعش اشاره کرد و گفت هدف از افزایش شمار نیروهای ناتو در عراق گسترش امنیت و مبارزه با تروریسم است.

این تحلیلگر سیاسی تصریح کرد که داعش اخیرا در برخی از مناطق مختلف عراق فعالیت می کند و ناتو به درخواست دولت عراق و با پوشش بین المللی عملیات نظامی در عراق انجام می دهد.

پاسخ حتمی

وی در خصوص پاسخ امریکا به این حملات گفت که حفاظت از نیروهای امریکایی در قوانین ایالات متحده امریکا، امنیت ملی این کشور محسوب می شود از این رو امریکا در پاسخ به این حملات کوتاهی و دریغ نخواهد کرد.

این کارشناس امور عراق گفت که حفاظت از جان نیروهای امریکا برای این کشور مهم است و قطعا به این حملات علیه نیروهای خود پاسخ خواهد داد اما زمان مکان و چگونگی پاسخ مشخص نیست.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
عربی 21

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − دو =

دکمه بازگشت به بالا