عراقی ها نگران از حضور نظامی ترکیه در شمال کشور

شهروندان عراق و نمایندگان پارلمان عراق از حضور نظامی ترکیه در شمال کشور ابراز نگرانی کردند.

میدل ایست نیوز: حضور نظامی ترکیه در شمال عراق مایه نگرانی شهروندان عراقی شده که معتقدند عملیات نظامی در کشورشان فقط پوششی برای اهداف توسعه طلبانه ترکیه است.

در هفته گذشته شهروندان عراقی برای نشان دادن خشم خود از عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق در بغداد دست به تظاهرات زده و در برابر مقر سفارت ترکیه در عراق به نفوذ نظامی ترکیه در عراق اعتراض و نقض مستمر حاکمیت عراق توسط ترکیه را محکوم کردند.

این نخستین تظاهراتی بود که برای تلاش های ترکیه در شمال کشور صورت می گرفت و تظاهرات کنندگان خواستند با این حرکت پیامی به مقامات سیاسی کشور بدهند مبنی بر اینکه آنها باید تعرضات مستمر ترکیه به حاکمیت عراق پایان دهند.

ترکیه پیش از این عملیات نظامی پنجه عقاب 2 را در شمال عراق انجام داد.

ترکیه همواره از طریق مرز خود با شمال عراق عملیات نظامی علیه عناصر حزب کارگران کردستان (پ ک ک) انجام می دهد اما قصد ترکیه برای افزایش شمار پایگاه های نظامی خود در عراق بر نگرانی عراقی ها افزود.

ترکیه در حال حاضر 10 پایگاه موقت در شمال عراق دارد و تلاش می کند به بهانه مبارزه با عناصر حزب کارگران کردستان پایگاه های بیشتری نیز برپا کند.

نمایندگان پارلمان عراق پس از مطرح شدن این موضوعات از تحرکات نظامی ترکیه که ممکن است به بهانه مبارزه با تروریسم به حضور پایدار در عراق بیانجامد، ابراز نگرانی کردند.

«محمد الشبکی»، نماینده استان نینوا در پارلمان عراق در همین رابطه گفت که ترکیه نقشه ای برای حمله به سنجار داشت اما این نقشه با شکست رو به رو شد.

نفوذ نظامی ترکیه تنها مساله موجب خشم و نگرانی عراقی ها نیست بلکه سدهایی که آنکارا بر دو رود دجله و فرات احداث کرده هم منجر به خشکی بسیاری از زمین های زراعی و از دست رفتن آنها شده است.

مقامات عراق در مقابل این مسائل تنها به اقدامات دیپلماتیکی نظیر صدور بیانیه، محکوم کردن و فراخوان سفیر ترکیه اکتفا کرده است اما این اقدامات نتوانسته مانع از تعرض ترکیه به عراق شود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
اسکای نیوز عربی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 7 =

دکمه بازگشت به بالا