پس از تکذیب عراق/ امریکا: برای حمله در سوریه با عراق تبادل اطلاعات انجام نشده است

سخنگوی وزارت دفاع امریکا گفت که امریکا برای تعیین اهداف خود جهت حمله به گروه های مسلح در شرق سوریه از اطلاعات دریافتی عراق استفاده نکرده است.

میدل ایست نیوز: «جان کربی»، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، تأکید کرد که امریکا برای تعیین اهداف خود جهت حمله به گروه های مسلح در شرق سوریه از اطلاعات دریافتی ازجانب عراق استفاده نکرده است.

او در توئیتر رسمی خود تأکید کرد که «پیش تر توضیح دادم که دولت عراق در حال تحقیق درباره هویت گروه هایی بود که در هفته ها و روزهای اخیر حملات راکتی انجام داده بودند، اما ما برای تعیین هدف حمله خود از این تحقیقات استفاده نکردیم».

کربی تأکید کرد که نیروهای ائتلاف صرفا برای کمک به دولت عراق در جنگ با داعش و نه هیچ چیز دیگری در عراق هستند و افزود که با وجود این «همان طور که رئیس جمهور روشن کرد، برای حمایت از کارکنان خود اقدام می کنیم».

پیش از این وزیر دفاع امریکا گفته بود که برای این حمله با عراق مبادله اطلاعاتی انجام شده است.

وزارتخانه های دفاع و کشور عراق با صدور بیانیه های جداگانه هرگونه مبادله اطلاعات در این باره را تکذیب کردند.

صبح روز گذشته «جان کربی»، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، خبر داد که امریکا با اجازه رئیس‌جمهور امریکا و در واکنش به حملات اخیر در عراق و تهدیدهای مدام علیه نیروهای امریکایی و نیروهای ائتلاف به مواضع «گروه های مسلح وابسته به ایران در سوریه» حمله کرده است.

کربی تأکید کرده که در این حمله چند تأسیسات نظامی در یک پاسگاه مرزی هدف قرار گرفته و افزوده که این تأسیسات متعلق به شماری از «گروه‌های مسلح وابسته به ایران ازجمله کتائب حزب الله و کتائب سیدالشهداء» بوده است.

به گفته کربی این واکنش نظامی متناسب با اقدامات دیپلماتیک و پس از مشورت با شرکای امریکا در ائتلاف بین المللی انجام شده است.

او گفت که این حمله پیامی روشن است که نشان می‌دهد رئیس جمهور امریکا با جدیت حفاظت از نیروهای امریکایی و ائتلاف را پیگیری می‌کند.

کربی تأکید کرد که امریکا در پی برخورد با عاملان حملات راکتی به دور از افزایش تنش با ایران بود.

در واکنش به این عملیات، «لوید اوستن»، وزیر دفاع امریکا، تأکید کرد که «بابت آنچه هدف قرار داده‌ایم مطمئنیم و می‌دانیم کجا را زده‌ایم» و افزود که این گروه مسلح همان کسانی هستند که حملات اخیر را انجام داده‌اند.

از سوی دیگر، دیده بان حقوق بشر سوریه به نقل از منابع محلی خبر داد که جنگنده‌های امریکایی دست‌کم 6 بار سه کامیون حامل مهمات متعلق به گروه‌های نزدیک به ایران در نزدیکی شهر البوکمال را که در راه انتقال به پایگاه «امام علی» در نزدیکی البوکمال بوده هدف قرر داده‌اند و افزود که در این حمله افرادی جان باخته‌اند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا