وزیر امور خارجه قطر در راس هیاتی بلندپایه وارد مصر شد

وزیر امور خارجه قطر در راس هیاتی بلندپایه برای مشارکت در صد و پنجاه و پنجمین نشست وزارتی اتحادیه عرب وارد قاهره شد.

میدل ایست نیوز: «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی»، معاون‌ نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر در راس هیاتی بلندپایه برای مشارکت در صد و پنجاه و پنجمین نشست وزارتی اتحادیه عرب وارد قاهره شد.

این نشست قرار است فردا در پایتخت مصر در مقر اتحادیه عرب به ریاست قطر برگزار شود.

نشست فردای اتحادیه عرب با مشارکت «احمد ابوالغیط»، دبیرکل این اتحادیه و وزرای امور خارجه و روسای هیات‌های عربی برای بررسی همکاری مشترک عربی، مساله فلسطین، درگیری عربی-اسرائیلی، تحولات سیاسی بین المللی، امور اقتصادی، امور اجتماعی، حقوق بشر، امور حقوقی و تحولات مربوط به ایران برگزار خواهد شد.

وزرای امور خارجه کشورهای عربی همچنین درباره تحولات سوریه، یمن و لیبی، همبستگی با لبنان، امنیت کشتیرانی، انتقال انرژی در منطقه، حمایت از صلح و توسعه سودان، حمایت از سومالی، روند همکاری عربی-افریقایی و گفت و گوی عربی –اروپایی مذاکره خواهند کرد.

وزارت امور خارجه قطر پیشتر اعلام کرده بود دو هیات قطری و مصری در بیست و سوم ماه گذشته در کویت نشستی مشترک برگزار کردند که نخستین دیدار رسمی دو کشور پس از توافق العُلا عربستان به شمار می‌رود.

دستگاه دیپلماسی قطر در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد: دو هیات رسمی قطری و مصری در کویت پس از بیانیه نشست سران در شهر العلا عربستان گرد هم آمدند تا درباره سازوکارها و اقدامات مربوط به مرحله آتی گفت‌وگو کنند.

در ادامه این بیانیه آمده است که طرفین از اقدامات دو کشور پس از امضای توافق العلا به عنوان گام‌هایی اعتمادساز استقبال کردند همچنین در این نشست راهکارهای ضمانت‌بخش و اقدامات لازم در تقویت روند همکاری مشترک و مناسبات دوجانبه در راستای تحقق آرمان‌ها و خواسته‌های دو ملت در امنیت، ثبات و توسعه مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

دستگاه دیپلماسی قطر ادامه داد: دو طرف در این دیدار از میزبانی عربستان از نشست سران کشورهای شورای همکاری که منجر به حصول توافق العلا شد، تقدیر کردند.

قطر و مصر در پایان ضمن تشکر از کویت به خاطر میزبانی این نشست، از تلاش‌های شیخ نواف الاحمد الجابر الصباح امیر این کشور در پر کردن شکاف‌ها و تمایل به تقویت همکاری مشترک عربی تقدیر کردند.

عربستان، امارات، بحرین و مصر که از نیمه سال 2017 روابط خود را به بهانه حمایت قطر از تروریسم قطع کرده بودند، در ژانویه 2021 به ناچار و با چشم پوشی از 13 شرطی که برای از سرگیری روابط با قطر گذاشته بودند، روابط خود را با قطر از سرگرفتند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
از طريق
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − سه =

دکمه بازگشت به بالا