واکنش قاهره به بیانیه 30 کشور علیه وضعیت حقوق بشر در مصر

وزارت خارجه مصر در واکنش به این بیانیه تأکید کرد که این بیانیه دربردارنده پنداشته ها و ادعایی درباره حقوق بشر در مصر است.

میدل ایست نیوز: وزارت امور خارجه مصر به واکنش بیش از 30 کشور در شورای حقوق بشر درباره نقض حقوق بشر در حکومت «عبدالفتاح السیسی» را مبتنی بر مجموعه ای از «پنداشته» ها و اظهارات بی اساس دانست.

روز گذشته فنلاند به نمایندگی از 31 کشور در شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو بیانیه ای را قرائت کرد که در آن نسبت به وضعیت حقوق بشر و آزادی بیان در مصر و تعقیب مخالفان ابراز «نگرانی عمیق» شده است.

وزارت خارجه مصر در واکنش به این بیانیه تأکید کرد که این بیانیه «دربردارنده پنداشته ها و ادعایی درباره حقوق بشر در مصر است و قاهره همه محتویات این بیانیه را که عبارت از سخنان بی اساس مبتنی بر اطلاعات غیر دقیق است رد می کند».

قاهره در این بیانیه «بی توجهی کامل امضاکنندگان این بیانیه درباره توضیحات ارائه شده از جانب مصر که براساس شواهد و مدارک بوده» به شدت تقبیح شده است.

وزارت خارجه مصر خواستار «بازنگری دقیق» در این سخنان غیر قابل قبول شده و از این کشورها خواسته که از «صادر کردن اتهامات مبتنی بر یک نگاه سیاسی ناپسند مبتنی بر مغالطه» خودداری کنند.

مصر اعلام کرده که در بیانیه ای رسمی در مجمع عمومی شورای حقوق بشر سازمان ملل اشتباهات بيانيه صادره از این کشورها و موارد مشابه نقض حقوق بشر در خود این کشورها را نشان خواهد داد.

روز جمعه (12 مارس) بیش از 30 کشور جهان در شورای حقوق بشر سازمان ملل از مصر خواستند از توسل به قوانین مبارزه با تروریسم برای سرکوب مخالفان و فعالان حقوق بشری دست بردارد.

ایالات متحده امریکا که عضو ناظر شورای حقوق بشر سازمان ملل است به همراه 30 کشور دیگر بیانیه‎‌ای مشترک درباره مصر امضا کردند که از سال 2014 میلادی بی‌سابقه است. این کشورها در این بیانیه از دولت مصر خواستند ممنوعیت‌های اعمال شده علیه آزادی بیان و برگزاری تجمعات را لغو کند.

در همین رابطه، «کرستی کوبی»، سفیر فنلاند که بیانیه یاد شده را قرائت کرد، گفت: از مصر می‌خواهیم فعالیت آزاد جامعه مدنی بدون هیچ گونه ترس از مزاحمت‌ها، بازداشت‌ها و یا هر گونه انتقام‌گیری را تضمین کند.

وی افزود: مصر باید ممنوعیت سفر و تعلیق روادید مدافعان حقوق بشر را لغو کند و به آزادی بیان احترام بگذارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
CNN

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا