وزیر خارجه مصر مواضع کشورش درباره رابطه با ترکیه را توضیح داد

وزیر امور خارجه مصر، تأکید کرد که کشورش با همگان براساس سیاست تعادل در روابط و احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی تعامل می کند.

میدل ایست نیوز: «سامح شکری»، وزیر امور خارجه مصر، تأکید کرد که کشورش با همه شرکای منطقه ای و بین المللی براساس سیاست تعادل در روابط و احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی تعامل می کند.

او در نشست کمیسیون روابط خارجی پارلمان مصر در واکنش به اظهارات اخیر ترکیه گفت که هیچ روابطی خارج از کانال های معمول با ترکیه برقرار نیست و افزود که قاهره به روابط دو ملت مصر و ترکیه اهتمام دارد و مواضع منفی سیاستمداران ترکیه تأثیری بر روابط دو ملت ندارد.

شکری گفت که اگر ببینیم که ترکیه سیاست های خود را در قبال مصر تغییر داده و قصد دخالت در امور داخلی مصر را ندارد و سیاست های منطقه ای تازه ای پیش گرفته که با سیاست های مصر هماهنگ است این می تواند زمینه ای برای برقراری روابط عادی با مصر باشد.

وزیر خارجه مصر درباره روابط قطر و ترکیه نیز گفت که اجرای بیانیه العلا در حال پیگیری است و اکنون زود است که درباره پایبندی قطر به این بیانیه داوری کنیم و افزود که امیدواریم که قطر به آنچه قول داده عمل کند و در این باره پیام های مثبتی از قطر دریافت کرده ایم.

او درباره بیانیه کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در مصر نیز گفت که سفارتخانه های مصر در جهان تلاش بسیاری برای ارائه «تصویری درست» از وضعیت مصر انجام می دهند و شهروندان مصری ساکن خارج که برخی از آنها به جایگاه های مهمی دست یافته اند می توانند در این زمینه به مصر کمک کنند.

شکری تأکید کرد که «گروه های تروریستی به خصوص اخوان المسلمین بازوهای رسانه ای قدرتمندی دارند که ثبات در مصر را هدف قرار داده و ترجیح می دهند که پیشرفت ها در این کشور را پنهان کنند».

روز جمعه (12 مارس) بیش از 30 کشور جهان در شورای حقوق بشر سازمان ملل از مصر خواستند از توسل به قوانین مبارزه با تروریسم برای سرکوب مخالفان و فعالان حقوق بشری دست بردارد.

ایالات متحده امریکا که عضو ناظر شورای حقوق بشر سازمان ملل است به همراه 30 کشور دیگر بیانیه‎‌ای مشترک درباره مصر امضا کردند که از سال 2014 میلادی بی‌سابقه است. این کشورها در این بیانیه از دولت مصر خواستند ممنوعیت‌های اعمال شده علیه آزادی بیان و برگزاری تجمعات را لغو کند.

وزارت خارجه مصر در واکنش به این بیانیه تأکید کرد که این بیانیه «دربردارنده پنداشته ها و ادعایی درباره حقوق بشر در مصر است و قاهره همه محتویات این بیانیه را که عبارت از سخنان بی اساس مبتنی بر اطلاعات غیر دقیق است رد می کند».

قاهره در این بیانیه «بی توجهی کامل امضاکنندگان این بیانیه درباره توضیحات ارائه شده از جانب مصر که براساس شواهد و مدارک بوده» به شدت تقبیح شده است.

وزارت خارجه مصر خواستار «بازنگری دقیق» در این سخنان غیر قابل قبول شده و از این کشورها خواسته که از «صادر کردن اتهامات مبتنی بر یک نگاه سیاسی ناپسند مبتنی بر مغالطه» خودداری کنند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
CNN

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا