حمله پهپادی انصارالله یمن به فرودگاه ابها عربستان و سرنگونی پهپادی امریکا در استان مارب

سخنگوی نیروهای مسلح یمن از حمله پهپادی به فرودگاه ابهای در عربستان و سرنگون‌سازی پهپاد جاسوسی MQ9 امریکا در استان مارب خبر داد.

میدل ایست نیوز: سرهنگ یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن از حمله پهپادی به فرودگاه ابهای در عربستان و سرنگون‌سازی پهپاد جاسوسی MQ9 امریکا در استان مارب خبر داد.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن اظهار داشت: در چارچوب واکنش مشروع و طبیعی به تشدید تجاوزات و محاصره فراگیر یمن، یگان پهپادی عصر امروز عملیاتی هجومی با استفاده از پهپاد قاصف K-2 علیه فرودگاه بین المللی ابها در عربستان انجام داد.

وی تاکید کرد که عملیات پهپادی با دقت به هدف خود اصابت کرد و تا زمانی که تجاوزات ائتلاف عربی و محاصره یمن ادامه داشته باشد، عملیات نیروهای یمنی نیز تداوم خواهد داشت.

سرهنگ یحیی سریع همچنین تصریح کرد: یگان‌های پدافندی همچنین توانستند عصر امروز پهپاد تجسسی-هجومی MQ9 امریکا را به هنگام پرواز متخاصمانه بر فراز آسمان استان مارب سرنگون کنند.

وی اظهار داشت: عملیات سرنگونی پهپاد امریکا با یک موشک مناسب صورت گرفت.

پیش از این، «فیصل بن فرحان»، وزیر امور خارجه عربستان از ابتکار صلح جدید ریاض برای پایان دادن به جنگ یمن خبر داده بود.

بن فرحان در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: ابتکار عربستان شامل آتش‌بس در سراسر یمن با نظارت سازمان ملل متحد است.

وی افزود: ائتلاف عربی به رهبری عربستان از شدت محاصره بندر الحدیده خواهد کاست و درآمدهای مالیاتی این بندر به حساب بانکی مشترکی در بانک مرکزی واریز خواهد شد همچنین اجازه داده خواهد شد تا فرودگاه صنعاء به تعداد مشخصی از کشورهای منطقه‌ای و بین المللی به صورت مستقیم پرواز داشته باشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی عربستان تصریح کرد: ابتکار ریاض شامل برگزاری گفت‎‌وگوهای سیاسی برای پایان دادن به بحران یمن است.

وی با بیان اینکه آتش بس به محض موافقت انصارالله با ابتکار مذکور آغاز خواهد شد، از دولت یمن و انصارالله خواست تا با این طرح موافقت کنند.

در مقابل، انصارالله اعلام کرد طرح پیشنهادی عربستان برای پایان دادن به جنگ یمن را فاقد موضوعی تازه‌‍ دانست.

«محمد عبدالسلام الحوثی»، از مذاکره‌کنندگان ارشد انصارالله یمن در نخستین واکنش به طرح عربستان، تصریح کرد: این طرح چیز تازه‌ای ندارد و عربسنان خود بخشی از جنگ است و باید فورا به محاصره هوایی و دریایی یمن پایان دهد.

وی اظهار داشت: انصارالله به گفت‌وگو با عربستان، عمان و امریکا برای دستیابی به توافق صلح ادامه خواهد داد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
روسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا