الکاظمی: در حال انتقال به مرحله بی نیازی کامل از نیروهای خارجی هستیم

نخست‌وزیر عراق تأکید کرد که با افزایش توانایی‌های امنیتی عراق این کشور به زودی وارد مرحله بی نیازی از نیروهای رزمی خارجی در خاک خود می‌شود.

میدل ایست نیوز: «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق، تأکید کرد که با افزایش توانایی‌های امنیتی عراق این کشور به زودی وارد مرحله بی نیازی از نیروهای رزمی خارجی در خاک خود می‌شود.

براساس بیانیه رسمی دفتر نخست‌وزیر عراق، الکاظمی در جلسه شورای وزارتی امنیت ملی عراق که به ریاست فرمانده کل نیروهای مسلح برگزار شد تازه‌ترین تحولات امنیتی عراق را  بررسی کرد.

او در این جلسه تأکید کرد که دولت در برابر مسئولیت مهم ساخت حکومت و تقویت و حفاظت از آن با تقویت و تحکیم نهادهای قانونی و در رأس آنها ارتش و دستگاه‌های امنیتی است.

الکاظمی تأکید کرد که روابط دوستانه عراق با کشورهای منطقه‌ و جهان نیز در راستای تقویت نهاد حکومت است.

او درباره گفت‌وگوهای راهبردی عراق و امریکا که قرار است امروز دور تازه‌ای از آن برگزار شود تأکید کرد که تیم‌های فنی از مدتی پیش روی این گفت‌وگوها کار کرده‌اند و خبر داد که در این گفت‌وگوها مسائل گوناگون سیاسی و اقتصادی و بهداشتی و فرهنگی بررسی خواهد شد.

نخست‌وزیر عراق افزود که از موضوعات مهم مورد بحث در این گفت‌وگوها حضور نیروهای ائتلاف بین‌المللی است که برای جنگ با داعش به عراق خوانده شدند و نقش مؤثری در این عرصه داشتند.

او گفت که با پیشرفت فراوان توانایی‌های امنیتی عراق و تغییر نوع تهدید تروریست‌ها در عرصه میدانی، حدود 60 درصد نیروهای ائتلاف در ماه‌های گذشته از عراق خارج شده‌اند.

الکاظمی تأکید کرد که این وضعیت به عراق امکان داده که در آینده نزدیک وارد مرحله بی نیازی کامل از نیروهای رزمی خارجی شود و به نقش آموزشی و مستشاری و حمایت لجستیک و همکاری اطلاعاتی تا خودکفایی کامل نیروهای امنیتی عراق بسنده کند.

دور سوم گفت وگوهای راهبردی عراق و امریکا که اولین دور آن در دولت «جو بایدن» خواهد بود امروز به صورت ویدئوکنفرانس برگزار می شود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا