تعمیق بحران در سنجار عراق؛ تداوم حضور پ ک ک علیرغم پایان ضرب الاجل بغداد

علیرغم پایان یافتن ضرب الاجل دولت عراق به عناصر گروه تروریستی پ ک ک برای خروج از شهر سنجار اما عناصر این گروه هنوز به صورت گسترده در این شهر حضور دارند.

میدل ایست نیوز: علیرغم پایان یافتن ضرب الاجل دولت عراق به عناصر گروه تروریستی پ ک ک برای خروج از شهر سنجار واقع در 110 کیلومتری عرب استان نینوا، اما عناصر این گروه هنوز به صورت گسترده در این شهر حضور دارند.

عناصر پ ک ک به جای عقب‌نشینی، علاوه بر افزایش شمار عناصر خود در سنجار، برخی طرفداران خود را در مخالفت با توافق بغداد و اربیل برای عادی‌سازی اوضاع در این شهر شمالی عراق به خیابان‌ها کشاند.

فرماندهی ارتش عراق پیشتر به عناصر مسلح گروه تروریستی پ ک ک تا ابتدای ماه آوریل کنونی برای ترک سنجار مهلت داده بود تا توافق امضا شده برای عادی‌سازی اوضاع در این شهر که پنج ماه پیش میان اربیل و بغداد امضا شد، عملا اجرا شود.

بر اساس توافق بغداد و اربیل، پلیس و دستگاه‌های امنیت ملی و اطلاعات منحصرا مسئولیت امنیت داخل سنجار را برعهده خواهند داشت و دیگر یگان‌ها و گروه‌های مسلح با نظارت فرماندهی عملیات مشترک و الحشد الشعبی به خارج از شهر انتقال داده خواهند شد.

در این توافق همچنین تصریح شده که امنیت سنجار با تعیین 2500 نیروهای امنیتی داخلی تقویت خواهد شد و مشارکت عادلانه آوارگان سنجاری موجود در اردوگاه‌ها در این نیروها تضمین خواهد شد به طوری که 1000 تن از این نیروهای امنیتی از اهالی سنجار و 1500 تن از آوارگان تشکیل خواهد شد.

در ادامه بند مربوط به محور امنیتی همچنین ذکر شده که به حضور پ ک ک از سنجار و مناطق اطراف آن پایان داده خواهد شد و این گروه هیچ نقشی در این منطقه نخواهد شد.

در همین رابطه، منابع آگاه در شهر سنجار تاکید کردند: وضعیت تنش‌آلود پس از گذشت 6 روز از پایان ضرب الاجل بغداد به پ ک ک برای خروج از سنجار، بر این شهر حاکم است.

وی گفت: اهالی سنجار نسبت به بروز درگیری نظامی میان ارتش عراق و پ ک ک در نگرانی شدیدی به سر می برند.

از سوی دیگر «محما خلیل»، فرماندار سنجار نسبت به مهاجرت معکوس از این شهر به دلیل تهدیدات و اقدامات پ ک ک هشدار داد و گفت: عناصر پ ک ک در داخل شهر حضور دارند و تهدیدات این گروه منجر به بروز موج جدید آوارگی از سنجار شده است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
از طريق
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا