شکست مذاکرات سد النهضه/ اتیوپی: مرحله دوم آبگیری سد را عملیاتی خواهیم کرد

اتیوپی در پی شکست مذاکرات با مصر و سودان، تاکید کرد آمادگی‌ها برای آغاز مرحله دوم آبگیری سد النهضه را ادامه خواهد داد.

میدل ایست نیوز: اتیوپی در پی شکست مذاکرات با مصر و سودان که زیر نظر کنگو به عنوان رئیس دوره‌ای اتحادیه افریقا برگزار شد، تاکید کرد آمادگی‌ها برای آغاز مرحله دوم آبگیری سد النهضه را ادامه خواهد داد.

وزارت امور خارجه اتیوپی در بیانیه‌ای در واکنش به شکست مذاکرات در پایتخت کنگو اعلام کرد: بر اساس تصمیمات گرفته شده، آبگیری سد النهضه در سومین سال عملیاتی خواهد شد.

در همین رابطه، وزارت خارجه اتیوپی با اعلام آمادگی برای تسهیل تبادل اطلاعات درباره آبگیری سد النهضه تصریح کرد: مواضع مخالف با آبگیری سد پیش از امضای توافق هیچ پایه و اساس قانونی ندارد و با حق مسلّم اتیوپی در بکارگیری از منابع طبیعی خود در تضاد است و امری غیر قابل قبول به شمار می رود.

آدیس آبابا افزود: به دلیل مواضع سرسختانه مصر و سودان در استفاده ابزاری از مذاکرات به نتیجه مطلوب حاصل نشد و ما نمی‌توانیم وارد توافقی شویم که منجر به محرومیت‌ از حقوق مشروع‌مان در استفاده از رود نیل شود.

در همین رابطه، مصر نیز اعلام کرد در سایه گسترش اختلافات میان وزرای امور خارجه و منابع آب مصر و سودان از یک سو و اتیوپی از طرف دیگر و ناکامی رئیس اتحادیه افریقا در ارائه راهکاری میانه که شامل دغدغه‌ها و نگرانی‌های همه طرف‌ها باشد، مذاکرات در پایتخت کنگو شکست خورد.

وزارت امور خارجه مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد اتیوپی با پیشنهاد سودان و مصر برای تشکیل میانجی چهار جانبه با حضور اتحادیه اروپا، امریکا، اتحادیه افریقا و سازمان ملل برای وساطت در بحران سد النهضه و نیز همه پیشنهادهای مصر برای از سرگیری مذاکرات تحت نظر رئیس جمهوری کنگو و مشارکت ناظران مخالف کرد.

از سوی دیگر، «مریم الصادق المهدی»، وزیر امور خارجه سودان هم در سخنانی اعلام کرد گام‌های یکجانبه اتیوپی در خصوص سد النهضه نقض آشکار قوانین بین المللی است.

مصر در تامین 90 درصد از آب شرب خود به رود نیل وابسته است و هرگونه کاهش حقابه این کشور از نیل، آثار اجتماعی و اقتصادی ویرانگری بر مصر خواهد داشت، این در حالی است که آدیس‌آبابا تصریح دارد که سد النهضه با سرمایه‌گذاری 4.6 میلیارد دلاری در تبدیل این کشور به قطب انرژی منطقه نقش‌آفرین نقش‌آفرین است و می‌تواند علاوه بر درآمدزایی منجر به فقرزدایی در این کشور شود.

در این میان، اختلافات سه کشور بر سر مقدار آب رهاسازی شده از سوی اتیوپی در صورت بروز کم‌آبی متمرکز است، با عملیاتی شدن این سد، اتیوپی می‌تواند به بزرگترین کشور صادر کننده برق در آفریقا با تولید ۶۰۰۰ مگاوات برق تبدیل شود.

اتیوپی و سودان در این میان منافع خود را دارند. سد النهضه در ۲۰ کیلومتری سودان واقع شده و این کشور زیان آبی قابل توجهی نمی‌بیند بلکه برای جبران کمبود برق خود به ساخت این سد نیز امید دارد. اما مصر نگران پایین آمدن سهم آب خود است؛ آبی که آن را برای شرب، زراعت و صنعت به کار می‌گیرد.

همچنین بخوانید:

تبعات فاجعه‌بار سد النهضة بر مصر؛ کم آبی، بایر شدن زمین‌های کشاورزی و گسترش فقر

 

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − 1 =

دکمه بازگشت به بالا