صدر برای نیروهای خارجی شروطی مطرح کرد/ «گروه های مقاومت» حق هیچ گونه فعالیت نظامی را ندارند

رهبر جریان صدر عراق با استقبال از تلاش دولت برای ضابطه‌مند کردن حضور نیروهای خارجی در عراق با تعیین شرایطی بر ضرورت توقف هرگونه فعالیت نظامی علیه آنها تأکید کرد.

میدل ایست نیوز: مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق با استقبال از تلاش دولت برای ضابطه‌مند کردن حضور نیروهای خارجی در عراق بر ضرورت موقتی بودن حضور نیروهای آموزشی خارجی در عراق تأکید کرد.

صدر در پیامی که در توئیترش منتشر کرد نوشت: «زیباست که می‌بینیم دولت می‌کوشد حضور نیروهای اشغالگر در عراق را ضابطه‌مند کند».

او گفت که حالا که قرار است برخی نیروها برای آموزش نیروهای امنیتی عراق در این کشور بمانند توجه به چند نکته لازم است.

صدر تأکید کرد که باید این نیروها از هرگونه دخالت در امور داخلی عراق خودداری کنند و حضورشان در عراق در دوره زمانی مشخص باشد و خاک عراق را به مبدأ تعرض به هیچ کشور دیگری به ‌خصوص کشورهای همسایه عراق نسازند.

او همچنین نوشت که حضور این نیروها نباید تحت عنوان اشغال باشد و اگر قرار بر اشغالگری باشد هیچ گونه حضور نظامی پذیرفته نیست ضمن آنکه آنها حق دخالت در آسمان و زمین ومرزهای عراق را ندارند.

وی افزود که حضور دیپلماتیک آنها هم نباید بیش از حد معمول باشد یا اگر چنین است باید براساس اصل مقابله به مثل باشد و عراق نیز به همین اندازه هیئت دیپلماتیک در کشورهای آنها داشته باشد.

صدر همچنین خواستار پایان دادن به حضور آنها در پایگاه‌های نظامی عراق یا حضورشان تحت اشراف مستقیم نیروهای حکومتی شد.

وی در پایان تأکید کرد که با پایبندی به این شروط، لازم است که گروه‌های مقاومت هرگونه فعالیت نظامی را متوقف کنند و دولت باید با هر گروهی در داخل و خارج عراق که این آتش‌بس را نقض کند برخورد کند.

او تأکید کرد که اگر «نیروهای خارجی» هم به این شرط‌ها پایبند نماندند «بعید نیست که در آینده فعالیت نظامی علیه آنها» انجام دهیم.

شب گذشته با پایان سومین دور گفت وگوهای راهبردی عراق و امریکا، «یحیی رسول»، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح، از دستور «مصطفی الکاظمی» برای تشکیل کمیته فنی جهت مذاکره با طرف امریکایی درباره خروج ائتلاف از عراق خبر داد.

رسول در پیامی توئیتری تأکید کرد که در راستای توافقات انجام شده در دور سوم گفت‌وگوهای راهبردی عراق و امریکا، نخست وزیر عراق دستور تشکیل کمیته‌ای فنی برای تعیین سازوکار و جدول زمانی مربوط به نتایج بخش امنیتی و نظامی این گفت‌وگوها را صادر کرده است.

او افزود که این کمیته به ریاست رئیس ستاد ارتش عراق برگزار خواهد شد.

در بیانیه وزارت خارجه عراق درباره نتایج این گفت وگوها آمده که در موضوع مبارزه با تروریسم با توجه به افزایش توانمندی‌های نیروهای امنیت عراق دو کشور توافق کردند که نقش نیروهای امریکایی و ائتلاف اکنون به مأموریت آموزشی و استشاری تبدیل شده که امکان انتقال باقی‌مانده نیروهای رزمی به خارج عراق را ممکن می‌کند و طرفین زمان‌بندی خروج این نیروها را پس از مذاکرات هیئت‌های فنی تعیین می‌کنند.

دو کشور همچنین تأکید کردند که پایگاه‌هایی که نیروهای ائتلاف در آن حضور دارند پایگاه عراقی است و این نیروها صرفا برای کمک به نیروهای عراقی در جنگ با داعش در این پایگاه‌ها هستند.

«قاسم الاعرجی»، مشاور امنیت ملی عراق، نیز در کنفرانسی مطبوعاتی پس از این گفت وگوها، تأکید کرد که طرف امریکایی به عقب‌نشینی شمار قابل توجهی از نیروهای خود از عراق متعهد شده است.

او گفت که در این گفت‌وگوها پیشرفت نیروهای عراقی در مبارزه با تروریسم توضیح داده شده و طرفین توافق کرده‌اند که مأموریت مبارزه با داعش صرفا بر عهده نیروهای امنیتی عراق باشد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =

دکمه بازگشت به بالا