چاوش اوغلو: مرحله تازه ای در روابط با مصر آغاز شده و به زودی شاهد تعیین سفرا خواهیم بود

وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که مرحله تازه ای از روابط میان ترکیه و مصر آغاز می شود.

میدل ایست نیوز: «مولود چاوش اوغلو»، وزیر امور خارجه ترکیه، اعلام کرد که مرحله تازه ای از روابط میان ترکیه و مصر آغاز می شود.

به گزارش خبرگزاری ترکیه ای «خبر ترک»، چاوش اوغلو در گفت وگوهایی با خبرنگاران درباره جزئیات مکالمه تلفنی وی با همتای مصری اش، با اعلام اینکه مرحله تازه ای در روابط میان دو کشور آغاز می شود گفت که احتمالا به زودی شاهد دیدارهای دوجانبه میان مقامات دو کشور باشیم.

او گفت که به زودی در سطح معاونان وزرا جلسه ای مشترک برگزار خواهد شد و در آینده نزدیک دو کشور سفرای خود را معرفی خواهند کرد.

وی افزود که «زمان مشخصی برای این دیدارها تعیین نشده اما در مرحله آتی این موضوع بررسی خواهد شد».

روز یکشنبه در اقدامی بی سابقه وزیرخارجه ترکیه به مناسبت حلول ماه رمضان با همتای مصری خود تماس تلفنی گرفت.

روز دوشنبه «سامح شکری»، وزیر خارجه مصر، در اظهار نظر درباره مکالمه‌اش با «مولود چاوش اوغلو»، وزیر خارجه ترکیه، این مکالمه را درراستای پیام‌های مثبت ترکیه به مصر خواند.

او در مصاحبه با یک تلویزیون داخلی مصری تأکید کرد که محتوای این مکالمه تلفنی در حد تبریک حلول ماه مبارک رمضان و مسائل معمول بوده و افزود که این اقدام ازجانب ترکیه را باید در راستای پیام‌ها و اظهار نظرهای آنکارا درباره اهمیت مصر و لزوم تجدید نظر در مسیر روابط دید.

شکری افزود که اظهارات و پیام‌های مثبتی که ترکیه اخیرا به مصر ابلاغ کرده شایسته قدردانی است و افزود که طرفین اهتمام جدی دارند که از مرحله ارسال پیام‌های مثبت سیاسی وارد فاز گسترش روابط و مدیریت آن شوند.

او گفت که قاهره به تعاملی متناسب با منافع دو کشور و برقراری روابطی براساس قوانین بین‌المللی و از همه مهم‌تر خودداری از دخالت در امور داخلی کشورها اهتمام دارد و افزود که می‌توان با مشورت‌های دوجانبه فضای مناسب برای برقراری چنین روابطی را تأمین کرد.

وزیر خارجه مصر همچنین اقدام ترکیه در بستن کانال‌هایی که علیه مصر فعالیت می‌کردند را دارای اهمیت دانست و تأکید کرد که مهم رعایت قوانین بین‌المللی و جلوگیری از تبدیل خاک یک کشور به مبدأ فعالیت‌های خصمانه علیه ملت‌ها و کشورهای دیگر است.

ترکیه از زمان بر سر کار آمدن «عبدالفتاح السیسی» با کودتا علیه حکومت اخوان المسلمین در مصر، روابط تیره‌ای با این کشور دارد و دستگاه‌های تبلیغاتی ترکیه همواره علیه مصر فعالیت کرده‌اند. موضوع دیگری که بر روابط این دو کشور تأثیر منفی نهاده، اختلافات بر سر ذخایر گازی شرق مدیترانه است.

با وجود این در ماه مارس گذشته، رئیس جمهور ترکیه طی اظهاراتی تأکید کرد که اختلافات با مصر صرفا سیاسی است و دو کشور روابط اقتصادی و اجتماعی بسیار خوبی دارند.

وزیر خارجه مصر نیز در واکنش به این اظهارات گفت که مواضع سیاسی سران ترکیه بازتاب‌دهنده واقعیت روابط دو کشور نیست و افزود که اگر آنکارا در سیاست‌های خود تجدید نظر کند دو کشور می‌توانند روابط دوستانه و طبیعی داشته باشند.

برخی رسانه‌ها خبر دادند که مقامات ترکیه از شبکه‌های وابسته به اخوان المسلمین که در ترکیه فعال‌اند خواسته که از شدت حملات خود به دولت مصر بکاهند.

براساس این گزارش ها برخی از این شبکه‌ها عملا نیز لحن خود را علیه دولت «عبدالفتاح السیسی» تعدیل کرده‌اند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
روسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 1 =

دکمه بازگشت به بالا