پافشاری اتیوپی بر میانجیگری اتحادیه افریقا در مذاکرات سد النهضه

اتیوپی پیشنهاد برگزاری نشست اتحادیه افریقا برای پایان دادن به کم‌تحرکی و سکون سیاسی در مذاکرات سد النهضه با مصر و سودان را مطرح کرد.

میدل ایست نیوز: اتیوپی امروز چهارشنبه پیشنهاد برگزاری نشست اتحادیه افریقا برای پایان دادن به کم‌تحرکی و سکون سیاسی در مذاکرات سد النهضه با مصر و سودان را مطرح کرد.

وزارت امور خارجه اتیوپی در بیانیه‌ای اعلام کرد: آدیس آبابا معتقد است که راه رو به جلو در مذاکرات سد النهضه این است که « فلیکس چیسکدی»، رئیس اتحادیه افریقا درخواست برگزاری نشستی برای پایان دادن به سکون در مذاکرات را مطرح کند.

در این بیانیه پاسخ «آبی احمد»، نخست‌وزیر اتیوپی به نامه «عبدالله حمدوک»، همتای سودانی وی آمده که اعلام کرده است: فرض شکست مذاکرات درست نیست زیرا ما برخی نتایج ملموس از جمله امضای اعلام اصول اساسی را مشاهده کردیم.

مصر، سودان و اتیوپی در 23 مارس 2015 میلادی در راستای اثبات حُسن نیت خود اعلامیه اصول سد النهضه را امضا کردند.

حمدوک در 13 آوریل جاری در نامه‌ای به همتایان مصری و اتیوپیایی خود خواستار برگزاری نشستی ظرف 10 روز برای ارزیابی مذاکرات سد النهضه را شده بود.

در 6 آوریل جاری دور جدید مذاکرات سد النهضه در پایتخت کنگو بدون به دست آمدن «پیشرفتی ملموس» به پایان رسید.

در این میان، اتیوپی بر آغاز مرحله دوم آبگیری سد النهضه حتی بدون دستیابی به توافق با مصر و سودان تاکید دارد.

مصر در تامین 90 درصد از آب شرب خود به رود نیل وابسته است و هرگونه کاهش حقابه این کشور از نیل، آثار اجتماعی و اقتصادی ویرانگری بر مصر خواهد داشت، این در حالی است که آدیس‌آبابا تصریح دارد که سد النهضه با سرمایه‌گذاری 4.6 میلیارد دلاری در تبدیل این کشور به قطب انرژی منطقه نقش‌آفرین نقش‌آفرین است و می‌تواند علاوه بر درآمدزایی منجر به فقرزدایی در این کشور شود.

در این میان، اختلافات سه کشور بر سر مقدار آب رهاسازی شده از سوی اتیوپی در صورت بروز کم‌آبی متمرکز است، با عملیاتی شدن این سد، اتیوپی می‌تواند به بزرگترین کشور صادر کننده برق در آفریقا با تولید ۶۰۰۰ مگاوات برق تبدیل شود.

اتیوپی و سودان در این میان منافع خود را دارند. سد النهضه در ۲۰ کیلومتری سودان واقع شده و این کشور زیان آبی قابل توجهی نمی‌بیند بلکه برای جبران کمبود برق خود به ساخت این سد نیز امید دارد. اما مصر نگران پایین آمدن سهم آب خود است؛ آبی که آن را برای شرب، زراعت و صنعت به کار می‌گیرد.

همچنین بخوانید:

نامه مصر به نهادهای بین‌المللی برای ورود به بحران سد النهضه

 

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + دوازده =

دکمه بازگشت به بالا