دادگاه فرانسه پرونده شکایت علیه «عادل عبدالمهدی» به اتهام «جنایت علیه بشریت» را بررسی می کند

دستگاه قضائی فرانسه در 6 آوریل شکوائیه علیه عادل عبدالمهدی را دریافت کرده و قرار است تا چند هفته آینده نظر خود را درباره پذیریش یا رد این شکوائیه اعلام کند.

میدل ایست نیوز: فعالان سیاسی و حقوقی عراقی مقیم پاریس منتظر پاسخ دستگاه قضایی این کشور به شکایتی هستند که خانواده‌های آسیب‌دیده از خشونت‌ها در تظاهرات اکتبر 2019 عراق علیه «عادل عبدالمهدی»، نخست‌وزیر سابق این کشور، تنظیم کرده‌اند.

به گفته منابع حقوقی و سیاسی عراقی دستگاه قضائی فرانسه در 6 آوریل شکوائیه علیه عادل عبدالمهدی را دریافت کرده و قرار است تا چند هفته آینده نظر خود را درباره پذیریش یا رد این شکوائیه اعلام کند.

عبدالمهدی در این شکوائیه به «جنایت علیه بشریت» به علت چراغ سبز نشان دادن به کشتار تظاهرات‌کنندگان در تظاهراتی که براساس آمارهای نهادهای عراقی شمار کشته شدگان در آن از 800 نفر بیشتر شد متهم شده است.

مبنای شکایت آن است که عبدالمهدی از 1969 اقامت فرانسه داشته و در این کشور تحصیل کرده و ریاست پژوهشگاه فرانسوی مطالعات اسلامی و همچنین سردبیری چند مجله را برعهده داشته و هنوز هم افرادی از خانواده‌اش در فرانسه زندگی می‌کنند. البته مشخص نیست که آیا او شخصا تابعیت فرانسه دارد یا فقط پروانه اقامت دریافت کرده است.

منابع حقوقی در پاریس تأکید می‌کنند که دادگاه فرانسه به احتمال قوی بررسی پرونده را خواهند پذیرفت و شهروند بودن یا نبودن عبدالمهدی در این موضوع دخالتی ندارد چون به موجب قوانین فرانسه دادگاه این کشور صلاحیت محاکمه افراد متهم در جنایت علیه بشریت در خارج از خاک فرانسه را دارد.

«هلال العبیدی»، فعال سیاسی عراقی ساکن پاریس، می‌گوید که شکایت علیه عبدالمهدی توسط پنج خانواده که در تظاهرات قربانی داشته‌اند انجام شده و وکیل این خانواده‌ها دو وکیل معروف فرانسوی هستند که در پرونده‌های این‌چنینی فعالیت می‌کنند.

به گفته العبیدی شکوائیه تنظیم شده توسط وکلا علیه عبدالمهدی 80 صفحه است که در آن مستندات کوتاهی از عبدالمهدی در حفاظت از تظاهرات‌کنندگان و خودداری از اقدام برای جلوگیری از کشتار آنان ارائه شده است.

مسئولان دفتر عادل عبدالمهدی به اظهار نظر درباره این موضوع حاضر نشده‌اند. ضمن اینکه عبدالمهدی پس از پایان نخست‌وزیری‌اش حضور بسیار کمرنگی در رسانه‌ها دارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا