انتشار تصاویری با کیفیت بی سابقه از حجر الاسود

این تصویر در 7 ساعت با 1050 عکس گرفته شده و کیفیت آن 49 هزار مگاپیکسل است و تهیه آن 50 ساعت زمان برده است.

میدل ایست نیوز: عربستان سعودی برای اولین بار تصاویری با فناوری پیشرفته «فوکس ستاک پانوراما» از حجر الاسود منتشر کرد.

ریاست امور حرمین شریفین در عربستان با انتشار این تصاویر تأکید کرد که این تصاویر با فناوری «فوکس ستاک پانوراما» گرفته شده که در آن تصاویر متعدد روی هم قرار داده می‌شوند تا کیفیت بالاتری ایجاد شود.

براساس این گزارش این تصویر در 7 ساعت با 1050 عکس گرفته شده و کیفیت آن 49 هزار مگاپیکسل است و تهیه آن 50 ساعت زمان برده است.

حجر الاسود سنگی مقدّس، دارای پیشینه کهن و جایگاهی ویژه در فرهنگ اسلامی و مناسک حج است. این سنگ در رُکن شرقی کعبه (که به رکن اسود یا رکن حَجَری نیز معروف است) در ارتفاع یک متر و نیم از زمین نصب شده است.

حجر الاسود پیش از اسلام نیز مورد احترام بوده است با این حال هیچ‌گاه در طول تاریخ (حتی در دوره جاهلیت که پرستش سنگ‌ها رایج بود) مورد پرستش واقع نشد.

این سنگ چند بار شکسته و خرد شده است. به همین دلیل ملاطی از چسب ساخته و تکه‌های سنگ را در آن قرار داده‌اند.

حجر الاسود، صیقلی و به شکل بیضی نامنظم است. رنگ آن سیاه مایل به سرخ است و لکه‌های سرخ‌رنگ و رگه‌های زردرنگی بر روی آن دیده می‌شود.

گفته شده که تیرگی و سیاهی شدید آن به‌سبب آتش‌سوزی کعبه بوده است که یک بار در دوره جاهلیت و بار دیگر در زمان حکومت یزید بن معاویه روی داد.

یکی از جهانگردان غربی که در قرن نوزده به مکه سفر کرده است، حجر الاسود را چنین توصیف کرده است: این سنگ یک بیضی نامنظم است که حدود هفت اینچ (۱۸ سانتی‌متر) قطر دارد و سطحی ناهموار دارد. این سنگ از حدود یک دوجین سنگ‌های کوچک‌تر با اندازه‌ها و شکل‌های مختلف تشکیل شده است که به وسیله مقداری ملاط به‌خوبی به هم دیگر چسبانده و صیقلی شده‌اند. چنین به نظر می‌رسد که این سنگ با ضربه‌ای خشونت‌آمیز، به قطعات متعددی خرد شده و مجددا به هم چسبانده شده است.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا