وزیر منابع آبی عراق: ایران همچنان دسترسی عراق به برخی آب های مشترک را قطع می کند

«مهدی الحمدانی»، وزیر منابع آبی عراق، تأکید کرد که ایران همچنان مانع از رسیدن سهمابه عراق از آب‌های مشترک می‌شود.

میدل ایست نیوز: «مهدی الحمدانی»، وزیر منابع آبی عراق، تأکید کرد که ایران همچنان مانع از رسیدن سهمابه عراق از آب‌های مشترک می‌شود.

الحمدانی در مصاحبه با خبرگزاری رسمی عراق درباره وضعیت همکاری‌های عراق با ایران و ترکیه درباره موضوع آب‌های مشترک گفت که ایران همچنان مانع از رسیدن سهمابه عراق از برخی آب‌های مشترک می شود و افزود که این وضعیت باعث کاهش بی‌سابقه منابع آبی عراق شده است.

او درباره ترکیه نیز گفت که ترکیه به تعهدات خود درباره آب‌های مشترک پایبند است.

وزیر منابع آبی عراق افزود که مخازن استراتژیک آبی عراق در وضعیت خوبی است و می‌تواند برنامه تأمین آب در فصل تابستان را تأمین کند.

او همچنین از راه‌اندازی چند پروژه مهم در مدیریت منابع آبی در آینده نزدیک در بصره و سماوه خبر داد و گفت که روند ساخت سد مکحول ادامه دارد.

همزمان، «علی راضی»، سخنگوی وزارت منابع آبی عراق، از تهیه پروتکل مشترکی میان عراق و ترکیه برای تأمین سهمابه ماهانه عراق از رودخانه دجله خبر داد.

او گفت که مذاکرات با ترکیه در این باره ادامه دارد و طرفین با جدیت موضوع را پیگیری می کنند و افزود که مجلس ترکیه در سال 2009 پروتکل چارچوب کلی تضمین مبادلات آبی میان ترکیه و عراق را تصویب کرده و دولت ترکیه به این چارچوب پایبند است.

راضی افزود که عراق نیز پروتکلی در این باره تهیه و به ترکیه ارسال کرده و در حال حاضر مذاکرات و تماس ها برای رسیدن به نسخه مشترک مورد توافق دو طرف زیر نظر شخص نخست وزیر عراق و رئیس جمهور ترکیه ادامه دارد.

سخنگوی وزارت منابع آبی عراق همچنین از راه اندازی مرکز تحقیقاتی مدیریت منابع آبی در بغداد و تأمین همه تجهیزات لجستیک و تأسیساتی برای آن که با همکاری ترکیه انجام شده خبر داد و گفت که هدف از این مرکز مبادله تجارب و آموزش کادرهای متخصص است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
خبرگزاری رسمی عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا