الکاظمی در دیدار با هیئت بلندپایه امریکایی خروج نیروهای رزمی خارجی از عراق را بررسی کرد

نخست‌وزیر عراق، در دیدار با یک هیئت دولتی امریکایی به ریاست «برت مک گورک»، روابط دوجانبه و مسئله خروج نیروهای رزمی امریکایی از عراق را بررسی کرد.

میدل ایست نیوز: «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق، در دیدار با یک هیئت دولتی امریکایی به ریاست «برت مک گورک»، روابط دوجانبه و مسئله خروج نیروهای رزمی امریکایی از عراق را بررسی کرد.

براساس بیانیه رسمی دفتر نخست‌وزیر عراق، یک هیئت امریکایی به ریاست «برت مک گورک»، هماهنگ‌کننده امور خاورمیانه در کاخ سفید و با عضویت «جوی هود»، معاون امور خاور نزدیک وزیر خارجه امریکا، «دانا استرول»، معاون امور خاورمیانه وزیر دفاع امریکا، در بغداد با مصطفی الکاظمی دیدار کرد.

در این دیدار همکاری‌ها و هماهنگی‌های مشترک در امور گوناگون و لزوم اجرایی شدن تفاهمات برآمده از گفت‌وگوهای راهبردی عراق و امریکا به‌خصوص در موضوع خروج نیروهای رزمی از عراق و توسعه روابط در بخش‌های اقتصادی و فرهنگی و بازرگانی بررسی شد.

همکاری در بخش درمان و مبارزه با شیوع کرونا و تقویت زیرساخت‌های نهادهای بهداشتی عراق از دیگر موضوعات مورد بحث در این دیدار بود.

پیش از این ایالات متحده اعلام کرده بود که هیئتی از این کشور برای هماهنگی درباره سیاست‌های واشنگتن به کشورهای منطقه سفر خواهند کرد.

دور سوم گفت و گوهای راهبردی عراق و امریکا در اوایل ماه گذشته میلادی به ریاست وزرای خارجه دو کشور برگزار شد.

در بیانیه وزارت خارجه عراق درباره نتایج این گفت وگوها آمده که در موضوع مبارزه با تروریسم با توجه به افزایش توانمندی‌های نیروهای امنیت عراق دو کشور توافق کردند که نقش نیروهای امریکایی و ائتلاف اکنون به مأموریت آموزشی و استشاری تبدیل شده که امکان انتقال باقی‌مانده نیروهای رزمی به خارج عراق را ممکن می‌کند و طرفین زمان‌بندی خروج این نیروها را پس از مذاکرات هیئت‌های فنی تعیین می‌کنند.

دو کشور همچنین تأکید کردند که پایگاه‌هایی که نیروهای ائتلاف در آن حضور دارند پایگاه عراقی است و این نیروها صرفا برای کمک به نیروهای عراقی در جنگ با داعش در این پایگاه‌ها هستند.

«قاسم الاعرجی»، مشاور امنیت ملی عراق، نیز در کنفرانسی مطبوعاتی پس از این گفت وگوها، تأکید کرد که طرف امریکایی به عقب‌نشینی شمار قابل توجهی از نیروهای خود از عراق متعهد شده است.

او گفت که در این گفت‌وگوها پیشرفت نیروهای عراقی در مبارزه با تروریسم توضیح داده شده و طرفین توافق کرده‌اند که مأموریت مبارزه با داعش صرفا بر عهده نیروهای امنیتی عراق باشد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا