تاکید هیئت امریکایی بر همکاری مشترک با عراق در چارچوب گفت وگوی راهبردی

رئیس جمهوری عراق و هیئت امریکایی به ریاست برت مک گورک، روابط دو کشور و راه های تقویت آن در زمینه های مختلف را بررسی کردند.

میدل ایست نیوز: «برهم صالح»، رئیس جمهوری عراق امروز سه شنبه در کاخ بغداد با هیئتی از دولت امریکا به ریاست «برت مک گورک»، هماهنگ کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و آفریقا دیدار و گفت وگو کرد.

در این دیدار که «دیرک شولیت»، مشاور وزارت خارجه امریکا، «جوی هود»، معاون امور خاورنزدیک وزیر خارجه امریکا و «دانا استرول»، معاون امور خاورمیانه وزیر دفاع امریکا نیز حضور داشتند، دو طرف به بررسی روابط بین عراق و امریکا و راه های تقویت آن در زمینه های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی در چارچوب گفت وگوی راهبردی بین دو کشور و بر اساس منافع مشترک پرداختند.

دو طرف ضمن تاکید بر اهمیت تداوم همکاری برای مبارزه با تروریسم و ریشه کن کردن آن در کل منطقه، درباره آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی دارای اهمیت مشترک رایزنی کردند.

برهم صالح با تاکید بر اینکه عراق از سیاست متعادلی که حامی روند حل بحران ها و کاهش تنش ها در منطقه است، پیروی می کند، اشاره کرد که موقعیت جغرافیایی ویژه و قرار گرفتن در بین النهرین به همراه تقویت امنیت و حاکمیت آن، عامل مرکزیت و نقطه شروع بودن عراق در مقابله با چالش های مرتبط با مبارزه با تروریسم و تقویت صلح در منطقه و مبارزه با چالش های زیست محیطی و عوامل تغییرات آب و هوایی و بیابان زایی و اقدام برای تقویت انرژی پاک و مدیریت مداوم منابع آبی از طریق همکاری به واسطه سازمان های اقدام مشترک منطقه ای و بین المللی است.

از طرفی دیگر هیئت امریکایی بر پایبندی واشنگتن بر حمایت از امنیت و ثبات عراق و تضمین حاکمیت آن و مبارزه با تروریسم و تقویت اقتصاد علاوه بر تداوم همکاری و هماهنگی مشترک در راستای گفت وگوی راهبری بین دو کشور در زمینه های مختلف به گونه ای که به نفع دو کشور و ملت باشد، تاکید کرد.

گفتنی است این هیئت پیشتر با «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیری عراق دیدار و گفت وگو کرد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
ریاست جمهوری عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − پانزده =

دکمه بازگشت به بالا