وزیر دفاع ترکیه: عملیات در عراق کاری است که برای خلاص شدن از جنگ تروریست ها باید انجام دهیم

وزیر دفاع ترکیه، در واکنش به انتقادهای عراق از حضور نظامی ترکیه در خاک عراق، تأکید کرد که ترکیه آن کاری را که برای خلاصی از چنگ تروریست ها لازم بوده انجام داده است.

میدل ایست نیوز: «خلوصی آکار»، وزیر دفاع ترکیه، در واکنش به انتقادهای عراق از حضور نظامی ترکیه در خاک عراق، تأکید کرد که ترکیه آن کاری را که برای خلاصی از چنگ تروریست ها لازم بوده انجام داده است.

آکار در دیدار با سربازان ترکیه ای فعال در لیبی گفت که عملیات چنگال عقاب و صاعقه که در خاک عراق اجرا می شود آن کاری است که لازم بوده ترکیه برای خلاص شدن از چنگ تروریست ها انجام دهد.

او درباره پرونده سوریه گفت که ترکیه تلاش های بسیاری برای بازگشت وضعیت عادی در سوریه کرده و افزود که «تروریست ها می کوشند که آرامش و صلح را در سوریه برهم بزنند اما ما به آنها اجازه نمی دهیم».

وزیر دفاع ترکیه افزود که کشورش نه فقط به 4 میلیون پناهنده سوریه ای در خاک ترکیه که به 5 میلیون سوریه ای شمال سوریه هم رسیدگی می کند و به آنها کمک می کند که زندگی عادی خود را از سر بگیرند و برای آنها خدماتی مانند بهداشت و آموزش و برق و آب آشامیدنی تأمین می کند.

روز گذشته وزارت امور خارجه عراق کاردار سفارت ترکیه در بغداد را در پی نقض حاکمیت عراق توسط ترکیه احضار کرد.

در بیانیه وزارت خارجه عراق آمده است که «نزار الخیر الله»، قائم مقام وزارت امور خارجه عراق امروز دوشنبه مورخ 3 مه 2021، در ساختمان وزارت امور خارجه عراق، یادداشت اعتراضی را به کاردار ترکیه در بغداد تسلیم کرده است.

در ادامه بیانیه وزارت امور خارجه عراق آمده است: در یادداشت اعتراضی، دولت عراق نارضایتی شدید خود را از حضور «خلوصی اکار»، وزیر دفاع ترکیه در خاک عراق بدون هماهنگی و یا کسب موافقت از سوی مقامات و دیدار با نیروهای غیرقانونی ترکیه در خاک عراق اعلام کرده و آن را محکوم کرده است.

وزارت امور خارجه عراق در این یادداشت اعتراضی اظهارات وزیر کشور ترکیه درباره قصد ترکیه برای احداث پایگاه نظامی دائمی در شمال عراق را هم محکوم کرد.

قائم مقام وزارت امور خارجه عراق تاکید کرد دولت عراق قاطعانه نقض مکرر حاکمیت عراق و احترام به خاک و حریم هوایی این کشور از سوی نیروهای نظامی ترکیه را رد می کند و تداوم این رویکرد با روابط دوستانه و حسن همجواری و قوانین و عرف بین المللی مرتبط سازگاری ندارد.

وی همچنین تاکید کرد باید به ترکیه یادآور شد روی آوردن به راه حل های نظامی یکجانبه، نمی تواند چالش های امنیتی مشترک را حل و فصل کند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
اسپوتنیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − سیزده =

دکمه بازگشت به بالا