پنج کشور اروپایی خواستار توقف سیاست شهرک سازی اسرائیل در کرانه باختری شدند

پنج کشور اروپایی با انتشار بیانیه‌ای مشترک خواستار توقف برنامه‌های شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری شدند.

میدل ایست نیوز: پنج کشور اروپایی با انتشار بیانیه‌ای مشترک خواستار توقف برنامه‌های شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری شدند.

فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، و بریتانیا با انتشار بیانیه‌ای مشترک از اسرائیل خواستند که از اجرای تصمیم خود درباره ساخت 540 واحد مسکونی در مناطق اشغالی کرانه باختری خودداری و سیاست توسعه شهرک‌سازی در همه اراضی فلسطینی را متوقف کند.

این بیانیه افزوده که برنامه اسرائیل برای ساخت این شهرک جدید در منطقه میان بیت‌المقدس شرقی و بیت لحم موجب آسیب بیشتر به فرصت‌های پیش رو برای تشکیل کشور مستقل فلسطین و پایتختی بیت‌المقدس برای فلسطین و اسرائیل می‌شود.

همزمان هلال احمر فلسطین از افزایش آمار مصدومان درگیری با پلیس اسرائیل در منطقه الشیخ جراح واقع در بیت المقدس شرقی به 22 تن و بازداشت 11 فلسطینی دیگر خبر داد.

در همین رابطه، شاهدان عینی در گفتگو با خبرگزاری فلسطینی از شنیده شدن صدای تیراندازی و انفجارهایی در منطقه شرقی شهرک عقربا در جنوب نابلس خبر دادند.

اسرائیل از دو روز پیش در جست و جوی مجری عملیات زعتره، عملیات گسترده‌ای را در جنوب نابلس به ویژه شهرک عقربا آغاز کرده است.

همچنین به دلیل تداوم فشارهای شهرک‌نشینان اسرائیلی و تبانی آنها با دادگاه‌های قدس، خطر آوارگی و کوچ اجباری نزدیک به ۵۰۰ فلسطینی در قدس را که دارای ۲۸ منزل در محله شیخ جراح هستند، تهدید می‌کند.

فلسطینی‌ها به موجب توافقنامه‌ای که در سال ۱۹۶۵ میان دولت اردن و «آنروا» (آژانس امداد و کاریابی ویژه آوارگان فلسطینی وابسته به سازمان ملل) بسته شد، مالک این زمین‌ها در قدس محسوب شده و منازل آنها توسط دولت اردن ساخته شد.

اما اسرائیل مدعی است زمینی که منازل فلسطینی‌ها در آن بنا شده قبلا متعلق به خانواده‌های یهودی بوده است، اسرائیل اکنون با تبانی در دادگاه‌های قدس توانسته این ادعای دروغ خود را به کرسی بنشاند و صدها فلسطینی با آوارگی اجباری روبرو هستند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − چهار =

دکمه بازگشت به بالا