وزارت امور خارجه مصر و ترکیه: مذاکرات صریح و در فضای صمیمی بود

وزارت خارجه ترکیه و مصر در بیانیه های جداگانه ای درباره مذاکرات میان دو کشور، آن را صریح و در فضایی صمیمی توصیف کردند.

میدل ایست نیوز: وزارت امور خارجه مصر با صدور بیانیه ای درباره مذاکرات بین مصر و ترکیه، مذاکرات بین طرفین را صریح و درباره اوضاع کلی در منطقه عربی توصیف کرد.

مذاکرات بین مصر و ترکیه روز گذشته 6 مه 2021 و پس از دو روز به پایان رسید.

در بیانیه وزارت امور خارجه مصر آمده است: مذاکرات صریح و عمیق بود، دو طرف به بررسی مسائل دوجانبه علاوه بر مسائل منطقه ای به خصوص وضعیت لیبی، سوریه و عراق و لزوم تحقق صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه پرداختند.

بنابر آنچه در بیانیه مذکور آمده است، دو طرف به ارزیابی نتیجه این نشست و توافق بر سر گام های آتی اقدام خواهند کرد.

از طرفی دیگر وزارت امور خارجه ترکیه نیز با انتشار اطلاعیه ای درباره مذاکرات مشورتی (مقدماتی) با مصر اعلام کرد: مذاکرات مشورتی بین هیئت‌های ترکیه و مصر در قاهره در فضایی صمیمی و با محتوای جامع برگزار شد.

وزارت امور خارجه ترکیه همچنین تاکید کرده است: طی این مذاکرات علاوه بر روابط دوجانبه مسائل مربوط به منطقه به ویژه تحولات لیبی، سوریه و عراق نیز مورد بحث و گفتگو قرار گرفتند. همچنین بر ضرورت ایجاد صلح و امنیت در مدیترانه شرقی تاکید شد.

در این اطلاعیه درباره روند مذاکرات با مصر نیز آمده است: پس از بررسی نتایج دور نخست نشست مشورتی با مصر درباره اقدامات بعدی تصمیم گیری خواهد شد.

گفتنی است دیدارهای مشورتی هیات‌های دیپلماتیک ترکیه و مصر طی دو روز به ریاست سادات اونال معاون وزیر خارجه ترکیه و حمدی سناد لوزا معاون وزیر خارجه مصر برگزار شد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
روسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =

دکمه بازگشت به بالا