اتحادیه عرب خواستار توقف تعرضات اسرائیل در حق فلسطینیان شد

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب در نشست فوق العاده امروز برای بررسی اوضاع فلسطین، خواستار توقف تعرضات اسرائیل در حق فلسطینیان و اتخاذ موضع واحد و موثر شدند.

میدل ایست نیوز: «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی»، وزیر امور خارجه قطر در نشست فوق العاده اتحادیه عرب برای بررسی اوضاع فلسطین خواستار اتخاذ موضع واحد و موثر از سوی کشورهای عربی برای توقف تعرضات اسرائیل به فلسطینیان شد و بمباران دیروز غزه توسط ارتش اسرائیل را محکوم کرد.

وی در نشست مجازی اتحادیه عرب در سطح وزرای خارجه برای بررسی تعرضات اسرائیل به فلسطینیان در شهر قدس و مسجد الاقصی که به ریاست قطر برگزار شد، گفت قدس اشغالی و مسجد الاقصی شاهد موجی از تشدید تنش ها توسط نیروهای اسرائیلی از طریق افزایش روند یهودی سازی و شهرک سازی بود به گونه ای که فقط به عنوان پاکسازی نژادی می توان از آن یاد کرد.

وی افزود مساله یک روند فردی برای تملک برخی منازل در محله الشیخ جراح نیست بلکه سلسله طرح هایی است که از طریق شهرک سازی در محله های عربی انجام می شود و آن را یک فریضه دینی و ملی برای ریشه کن کردن عرب ها با حمایت دولت اسرائیل و حتی قانون اسرائیل می دانند.

رئیس دستگاه دیپلماسی قطر با اشاره به تصمیم اسرائیل در الحاق قدس در عملیات شهرک سازی و یهودی سازی گسترده به گونه ای که فقط حرم شریف قدس باقی مانده، گفت در این ایام یورش نیروهای اسرائیلی به مسجد الاقصی بدون رعایت حرمت ماه مبارک رمضان تکرار می شود.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی از کشورهای عربی، اسلامی و جامعه بین المللی خواست با رویکرد نژادپرستانه مستمر اسرائیل علیه مقدسات و شعائر دینی اسلام و مسیحیت مقابله کنند و گفت که این مقابله باید با متوقف کردن همه نوع حمایت از نیروهای اشغالگر اسرائیل آغاز شود.

وزیر امور خارجه قطر همچنین بر موضع ثابت قطر نسبت به عدالت قضیه فلسطین و حقوق مشروع ملت برادر فلسطین تاکید کرد.

وی تصریح کرد که در این شرایط سخت قضیه فلسطین همه گروه های فلسطینی باید اختلافات و منافع شخصی را کنار گذاشته و منافع عالی را در نظر گرفته و در یک صف واحد برای مقابله با این تجاوزات بایستند.

از طرفی دیگر «احمد ابوالغیط»، دبیرکل اتحادیه عرب از شورای امنیت خواست مسئولیت های خود در قبال نقض آشکار مصوبات بین المللی توسط اسرائیل را برعهده بگیرند.

نماینده فلسطین در اتحادیه عرب هم خواستار تحرک فوری برای موضع بین المللی برای فشار به اسرائیل در جهت توقف تجاوزاتش شد.

«سامح شکری»، وزیر خارجه مصر نیز بار دیگر بر مخالفت کامل کشورش و نیز محکومیت تجاوزات و حملات اسرائیل در قدس تاکید کرد و گفت، تل‌آویو قوانین بین‌المللی را نقض کرده و راه حل دو کشوری را از بین می‌برد.

شکری تصریح کرد: اقدامات ظالمانه اسرائیل نقض قانون بین‌الملل و نابودی فرصت‌های دستیابی به راه حل دو کشوری و تهدید علنی اصول امنیت و ثبات منطقه است.

او تصریح کرد: مصر در روزهای اخیر تلاش‌های متعددی داشته و پیام‌هایی را به اسرائیل، کشورهای مربوطه برای بازداشتن آن از تنش بیشتر در قدس فرستاده اما هیچ کدام فایده‌ای نداشته است.

شکری تاکید کرد، کشورش به تماس‌های متعدد با تمام طرف‌های بین‌المللی و منطقه‌ای ادامه می‌دهد تا آرامش در قدس شریف تضمین شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی مصر گفت: سیاست استفاده از زور و خشونت که اسرائیل به آن عادت کرده شکستش را در بسط امنیت در منطقه ثابت کرده است و مصر از این رو از کشورها می‌خواهد این خشونت علیه ملت فلسطین را متوقف کنند، مقامات اسرائیل به مسؤولیت خود طبق قوانین بین‌الملل برای تامین حمایت لازم از غیرنظامیان و صیانت از حقوق انجام شعائر دینی در امنیت و آزادی عمل کنند.

مصر از مقامات اسرائیل خواست تجاوزات در مسجد الاقصی را متوقف کنند و دست از هدف گرفتن هویت عربی قدس و مقدسات آن و تلاش برای کوچاندن ساکنان قدس به خصوص محله الشیخ جراح بردارند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الخلیج آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا