سازمان ملل: داعش علیه شیعیان مرتکب جنایت جنگی و علیه ایزدی ها مرتکب نسل کشی شده است

گروه بین المللی تحقیق درباره جنایات داعش تأکید کرد که این گروه تروریستی در حق شیعیان مرتکب جنایت جنگی و تشویق به نسل کشی و در حق ایزدیان سنجار مرتکب نسل کشی شده است.

میدل ایست نیوز: «کریم اسعد احمد خان»، مشاور ویژه حقوقی سازمان ملل و رئیس برنامه تحقیق درباره جنایات گروه تروریستی داعش (UNITAD) با انتشار گزارش ششم خود درباره جنایات داعش، تأکید کرد که این گروه تروریستی در حق شیعیان مرتکب جنایت جنگی تشویق به نسل کشی و در حق ایزدیان سنجار مرتکب نسل کشی شده است.

براساس بیانیه رسمی UNITAD کریم خان در گزارش خود تأکید کرده که با تحقیقات جنائی مستقل «شواهد روشن و متقاعدکننده ای درباره ارتکاب جنایت نسل کشی علیه ایزدیان به عنوان یک گروه دینی» به دست آمده و داعش دست به نسل کشی و قتل و تجاوز و شکنجه و به بردگی کشیدن و دیگر جنایات جنگی و ضد انسانی در حق ایزدی ها انجام داده است.

در این گزارش، درباره اعدام دسته جمعی کارکنان و کادرهای بی پناه در نیروگاه هوایی اسپایکر در تکریت که اکثریت آنها شیعه بوده اند تأکید شده که تیم تحقیقاتی «شواهد مصور و ویدئویی در اختیار دارد که نشان دهنده جرم تشویق و مباشرت به نسل کشی علیه مسلمانان شیعه است» و در فیلم ها به روشنی از تروریست ها شنیده می شود که درباره شیعیان می گویند «هرجا آنها را یافتید بکشیدشان».

این گزارش تأکید کرده که شواهد و مدارک موجود نشان می دهد که این حملات در حد جنایت جنگی بوده و با کشتار و شکنجه و رفتار وحشیانه و تعرض به کرامت انسانی بوده است.

در بخش دیگری از این گزارش به برنامه پرشتاب داعش برای تولید سلاح شیمیایی در آزمایشگاه دانشگاه موصل پرداخته شده و تأکید شده که تروریست ها برای این منظور از کلر و چند ماده سمی دیگر ازجمله نیکوتین استفاده کرده و آن را  روی زندانیان آزمایش می کرده اند که در موارد بسیاری به فوت فرد مورد آزمایش انجامیده است.

این گزارش افزوده که در سال 2016 داعش به گاز خردل دست یافت و 40 راکت به سمت منطقه شیعه نشین و ترکمان نشین طوزخورماتو شلیک کرده که آلوده به گاز خردل بود.

در این گزارش تأکید شده که پیشرفت های به دست آمده در روند تحقیقات راه را  برای آغاز محاکمه تروریست های داعش بابت جنایات بین المللی هموار می کند و بدین ترتیب می توان از سال آینده روند محاکمه تررویست ها را آغاز کرد.

کریم خان در پایان گزارش خود از همکاری های شورای امنیت و دولت عراق و حمایت آنها از روند تحقیقات قدردانی کرده است.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
UNITAD

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا