کمیسیون دفاعی مجلس عراق: به زودی مذاکراتی برای خرید سامانه پیشرفته دفاع هوایی آغاز خواهد شد

نایب رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق از تصمیم این کشور برای خرید سامانه ضد هوایی پیشرفته خبر داد.

میدل ایست نیوز: نایب رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق از تصمیم این کشور برای خرید سامانه ضد هوایی پیشرفته خبر داد.

«نایف الشمری»، نایب رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق گفت که در بودجه سال 2021 این کشور اموالی برای خرید تجهیزات پیشرفته نظامی اختصاص یافته است.

او گفت که این کمیسیون جلسات متعددی با وزرای دفاع و فرمانده نیروهای هوایی عراق در این باره داشته و وزیر دفاع اهتمام فراوانی به این موضوع دارد.

الشمری تأکید کرد که دولت طی چند ماه آینده با شرکت های مهمی برای خرید سامانه پیشرفته دفاع هوایی وارد مذاکره خواهد شد.

او افزود که مذاکره در این باره فقط بر عهده وزارت دفاع است و کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان بر قراردادهایی که در این باره بسته شود نظارت خواهد داشت.

پیش از این عراق موضوع خرید سامانه دفاعی اس 400 از روسیه را مطرح کرده بود.

سال گذشته «محمد رضا آل حیدر»، رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق گفت: «عراق قصد دارد سامانه پدافندی « 300-S» و « 400-S» روسیه را برای تامین امنیت حریم هوایی خود از هر حمله و تجاوز خارجی خریداری کند.»

وی افزود: «در صورتی که امریکا از عراق برای ایجاد سامانه پدافند هوایی پشتیبانی نکند، عراق سامانه پدافندی پیشرفته روسیه را خریداری خواهد کرد.»

آل حیدر تصریح کرد: «عراق به ایجاد یک سامانه پدافند هوایی برای حفاظت از حریم هوایی، حاکمیت خود و جلوگیری از هر گونه نقض حریم هوایی نیاز دارد.»

رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق اشاره کرد که در حال حاضر یک سامانه پدافندی غیر فعال متعلق به امریکا و یک سامانه پدافندی متعلق به روسیه با برد 20 کیلومتری در عراق وجود دارد که آن هم غیر فعال است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
بغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا