با وجود محاصره شدید غزه؛ حماس این حجم از سلاح را از کجا آورد؟

فصل تازه درگیری ها به طور خاص توجه همگان را به زرادخانه تسلیحاتی  جنبش حماس جلب کرد که نشان داد تا چه حد می تواند دشمن را غافلگیر کند.

میدل ایست نیوز: بامداد جمعه آتش بس میان اسرائیل و گروه های مقاومت فلسطینی با وساطت مصر پس از 11 روز تنش نظامی که خشونت بارترین درگیری ها از 2014 بود اجرا شد.

این فصل تازه درگیری ها که هر دو طرف خود را پیروز آن دانستند، به طور خاص توجه همگان را به زرادخانه تسلیحاتی  جنبش حماس جلب کرد که نشان داد تا چه حد پیشرفته است و می تواند دشمن را غافلگیر کند.

در این جنگ، که چهارمین جنگ میان حماس و اسرائیل است، نیروهای فلسطینی بیش از 4 هزار راکت به اسرائیل شلیک کردند که برخی از آنها به عمق خاک اسرائیل و کیلومترها دور تر از نوار غزه اصابت کرد. ضمن اینکه آشکار شد که دقت راکت های اسرائیلی افزایش یافته است.

راکت هایی که به اقصی نقاط شمال اسرائیل ازجمله شهر ساحلی تل آویو اصابت کرد در کنار پرتاب پهپادها و حتی تلاش برای حمله با شناور پرده از زرادخانه ای برداشت که با وجود محاصره شدید نوار غزه به خصوص راه دسترسی دریایی آن توسط اسرائیل و مصر گسترشی چشمگیر یافته است.

«مخیمر ابوسعده»، رئیس دانشکده علوم سیاسی پردیس غزه دانشگاه الازهر، به خبرگزاری «اسوشیتد پرس» گفت که حملات نیروهای مقاومت در این تنش اخیر بیشتر و دقیق تر بود و همه را غافلگیر کرد.

این امکانات برای ناظران و تحلیلگران این پرسش را مطرح کرده که چگونه با وجود نظارت شدید و محدودیت ها و محاصره ای که برای بیش از دو میلیون فلسطینی ساکن نوار غزه گرفتاری های بسیاری ایجاد کرده، حماس توانسته این حجم از سلاح را تهیه و انبار کند.

«اسماعیل هنیه»، رئیس دفتر سیاسی حماس، روز جمعه، با قدردانی ایران بابت حمایت از نیروهای مقاومت با پول و سلاح به این پرسش پاسخ گفت و تأکید کرد که حماس آماده مرحله پس از آتش بس و بازسازی غزه است.

ناظران حمایت های بی دریغ ایران از نیروهای مقاومت را عامل تحقق این دستاورد میدانی برای حماس می دانند. مهم ترین نکته این است که ایران به این نیروها امکانات لازم برای تهیه و تولید بومی سلاح را داد.

حماس از زمان شکل گیری در 1987 از یک تشکیلات نظامی مخفیانه به چیزی تبدیل شده که اسرائیل آن را «ارتش شبه منظم» می خواند. در حالی که مذاکرات سیاسی تشکیلات خودگردان برای حل مناقشه فلسطین و اسرائیل راه به جایی نبرده، اقبال به حماس روز به روز در میان مخالفان فلسطینی این مذاکرات افزایش پیدا می کند.

حماس در دهه 2000 تولید راکت های ابتدائی «القسام» را آغاز کرد که راکتی ضعیف با برد پایین و توان تخریبی پایین بود.

بر اساس گزارش های امنیتی اسرائیل از سال 2005 حماس یک خط امدادرسانی مخفیانه از ایران و سوریه ایجاد کرد. این گزارش ها تأکید می کنند که بنادر سودان اصلی ترین مسیر برای حماس جهت دریافت سلاح و مهمات بود. در این میان به قدرت رسیدن محمد مرسی در مصر در سال 2012 نیز به آنها کمک کرد.

اما با کودتا در مصر، حکومت مصر بر سختگیری های خود در قبال قاچاق سلاح افزود و ده ها مسیر قاچاق را بست و این باعث رونق کارگاه های تولید سلاح محلی در نوار غزه شد.

«فابیان هینز»، کارشناس امنیتی، تأکید می کند که ایرانی ها اطلاعات و تجهیزات لازم برای تولید سلاح را در اختیار نیروهای مقاومت نهادند و امروز این نیروها در غزه به خودکفائی رسیده اند و اکثر سلاحی که در اختیار دارند تولید داخل است.

شبکه الجزیره در ماه سپتامبر گذشته مستندی را پخش کرد که نیروهای حماس را در حال مونتاژ راکت های ایرانی با برد 80 کیلومتر و امکان حمل 175 کیلوگرم مواد منفجره نشان می داد.

آنها برای تهیه مواد منفجره نیز از کارشناسان متخصص مواد شیمیایی استفاده کردند. حماس تاکنون بارها رسما از ایران بابت کمک به ایجاد زرادخانه تسلیحاتی قدردانی کرده است.

براساس برآوردهای ارتش اسرائیل، تا پیش از تنش هفته گذشته، زرادخانه حماس 7 هزار انواع راکت که می تواند سرتاسر اسرائیل را هدف قرار دهد و نیز 300 موشک ضد زره و 100 موشک ضد هوایی و ده ها پهپاد به اضافه ارتش با حدود 30 هزار رزمنده که 400 تن از آنها نیروهای کوماندوی دریایی هستند دارد.

در جنگ اخیر حماس از سلاح های تازه ای رونمایی کرد، ازجمله پهپادهای هجومی و شناورها و موشک «عیاش» که برد آن به 250 کیلومتر می رسد.

اسرائیل مدعی است که عملیاتش در غزه ضربه سختی به تأسیسات تحقیقاتی و زاغه های سلاح و کارگاه های تولید سلاح حماس زده است اما مقامات اسرائیلی اذعان کردند که نتوانستند شلیک همزمان حجم گسترده راکت های فلسطینی را متوقف کنند.

با اینکه سامانه ضد موشکی گنبد آهنین اسرائیل توانست حدود 90 درصد راکت ها را ردیابی و منهدم کند، این جنگ به روشنی موجب غافلگیری و دستپاچگی ارتش اسرائیل شد و ادعای اسرائیل در تفوق کامل نظامی را زیر سؤال برد.

به نظر هینز «معلوم است که حماس به ویران کردن نظامی اسرائیل فکر نمی کند، بلکه هدف اصلی اش بازتعریف معادله قدرت و قواعد بازی است».

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العرب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا