دیدار وزیر خارجه قطر با مقامات لیبی

وزیر امور خارجه قطر در دیدار با مقامات لیبی بر موضع ثابت کشورش در قبال ملت برادر لیبی در حمایت از فرآیند سیاسی به رهبری سازمان ملل تاکید کرد.

میدل ایست نیوز: «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی»، وزیر امور خارجه در نخستین سفر خود به طرابلس طی چند سال گذشته، با مقامات لیبی دیدار کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی قطر سلسله دیدارهایی با «عبدالحمید الدبیبه»، نخست وزیری لیبی، «خالد المشری»، رئیس شورای عالی لیبی و «حمد یوسف المنفی»، رئیس شورای ریاستی لیبی انجام داد.

وی با اشاره به اینکه حامل پیام دوستی و محبت از سوی «تمیم بن حمد آل ثانی»، امیر قطر به ملت لیبی است، بر موضع ثابت قطر نسبت به ملت برادر لیبی در حمایت از فرآیند سیاسی به رهبری سازمان ملل تاکید کرد.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «نجلاء المنقوش»، وزیر امور خارجه لیبی، مذاکرات با مسئولان این کشور را نتیجه بخش توصیف کرد و گفت که درباره زمینه های متعدد همکاری به ویژه حمایت از فرآیند مرحله انتقالی و تامین خدمات برای ملت لیبی رایزنی کردند.

وزیر امور خارجه لیبی همچنین از تشکیل تیم عملیاتی برای ارزیابی توافقنامه های بین دو کشور و بررسی فرصت های حمایت و همکاری با لیبی خبر داد.

محمد آل ثانی اظهار داشت: می بینیم که آرمان های ملت لیبی در حال حاضر، ثبات و پایان جنگ چندین ساله و حفظ تمامیت ارضی لیبی به دور از دخالت های خارجی است و قطر از این تلاش ها و برادرانش در لیبی حمایت می کند.

وی ابراز امیدواری کرد که مسئولان لیبی نیز برای بررسی فرصت های متعدد همکاری دوجانبه به قطر سفر کنند.

از طرفی دیگر المنقوش در این نشست اظهار داشت: بر سر فعال‌سازی قراردادهای منعقد شده میان لیبی و قطر توافق حاصل شد.

وی در ادامه گفت: از هیئت قطری دعوت کردیم تا سفارت خود در طرابلس را بازگشایی کنند.

وزیر خارجه لیبی ضمن اشاره به اینکه «خبرهای خوبی» در مورد بازگشایی سفارت در طرابلس از هیئت قطر دریافت کرده‌اند در مورد تاریخ بازگشایی اطلاعاتی نداد.

گفتنی است قطر و ترکیه از کشورهای حامی دولت لیبی هستند که «خلیفه حفتر»، سرلشکر مخالف دولت قانونی لیبی را به رسمیت نشناختند.

قطر و لیبی از روابط دو جانبه خوبی برخوردار هستند و در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی و غیره با یکدیگر مشارکت دارند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الخلیج آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا