سه عراقی تبار و دو مراکشی تبار زن در کابینه «نفتالی بنت»

کابینه «نفتالی بنت» بیشترین تعداد وزرای زن در تاریخ کابینه‌های اسرائیل را دارد که 3 نفر از آنها عراقی‌تبار و 2 نفر مراکشی‌تبار هستند.

میدل ایست نیوز: کابینه «نفتالی بنت» بیشترین تعداد وزرای زن در تاریخ کابینه‌های اسرائیل را دارد که 3 نفر از آنها عراقی‌تبار و 2 تا مراکشی‌تبار هستند.

وزیر اقتصاد این کابینه «اورنا باربیوای» نام دارد که مادرش عراقی بوده و نخستین زنی است که در ارتش اسرائیل به درجه سرتیپی رسیده است.

او 57 ساله و عضو حزب آبی ـ سفید به ریاست یائیر لاپید و دارنده لیسانس علوم اجتماعی از دانشگاه بن گوریون و فوق لیسانس مدیریت بازرگانی از دانشگاه حیفاست.

«آیلت شاکد»، وزیر کشور جدید نیز که 45 سال پیش در تل آویو زاده شده فرزند یک حسابدار عراقی است که از طریق ایران به اسرائیل مهاجرت کرد. مادر وی نیز در بغداد کلاس‌های آموزش کتاب مقدس داشته است. او سابقه وزارت دادگستری در اسرائیل را دارد و از نزدیک ترین چهره های سیاسی به نفتالی بنت است.

«یفعاط شاشا بیتون»، زاده 1973 در تل‌آویو هم وزیر آموزش شده که از چهره‌های فعال در این عرصه است و پدرش عراقی و مادرش پزشکی مراکشی بوده است.

«میراو کوهن»، وزیر برابری اجتماعی هم که از اعضای حزب «ییش عتید» به ریاست گانتس است زاده 1983 در بیت‌المقدس است و پدر و مادرش مراکشی هستند.

یک عرب دیگر در کابینه جدید اسرائیل وزیر انرژی است که «کارین الحرار هارتشتاین» نام دارد که پدر و مادرش مراکشی هستند و در امریکا در عرصه حقوق تحصیل کرده است.

او معلول است و با ویلچر جابه‌جا می‌شود و دچار بیماری فرسایش ماهیچه است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربیة

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 9 =

دکمه بازگشت به بالا