«ایرج مسجدی»: منتظر موافقت بغداد برای لغو روادید میان ایران و عراق هستیم

سفیر ایران در عراق با اشاره به اینکه موضوع لغو ویزا صرفا مختص اربعین حسینی نیست اظهار داشت اقدامات لازم از طرف ایرانی انجام شده و منتظر موافقت طرف عراقی برای برداشته شدن روادید هستیم.

میدل ایست نیوز: «ایرج مسجدی»، سفیر ایران در عراق با اشاره به اینکه موضوع لغو ویزا صرفا مختص اربعین حسینی نیست افزود: اقدامات لازم از طرف ایرانی انجام شده و منتظر موافقت طرف عراقی برای برداشته شدن روادید هستیم.

سفیر ایران گفت: برای لغو روادید با دولت عراق با نخست وزیر مصطفی الکاظمی وارد مذاکره شدیم. کمیته مشترکی تشکیل شد و بحث های مختلف و متعددی در جلسات مشترک مطرح شد. این جلسات منجر به یادداشت تفاهمی شد که در حال تنظیم است و با امضای آن از سوی طرف عراقی در این باره اطلاع رسانی و اقدام خواهد شد.

ایرج مسجدی با اشاره به سابقه لغو روادید بین دو کشور افزود: در زمان نخست وزیری عادل عبدالمهدی روندی برای روادید و روابط دو کشور در پیش گرفته شد که طی آن هزینه صدور ویزا رایگان شد. در سفر رئیس جمهوری ایران به عراق موافقت شد تا روادید برای همه انواع ویزا، رایگان باشد و این خدمت بزرگی به مردم بود. سال پیش از آن هم زوار رایگان آمدند. البته این موضوع مربوط به پیش از شیوع کرونا است.

مسجدی ادامه داد: اکنون زمانی که هیات های دولت دو کشور مصوب کنند -که طرف ایرانی موافقت کرده- و یادداشت تفاهم به امضای طرف عراقی برسد، اجرایی خواهد شد.

وی توضیح داد: این اقدام نه فقط برای اربعین حسینی که برای همیشه و کلی است. ما یادداشت رسمی را برای طرف عراقی فرستادیم و منتظریم که دولت عراق هم آن را تصویب و امضا کند.

سفیر ایران در بغداد از تماس خود با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق گفت و تصریح کرد که سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق مرتبا و مجدانه این موضوع را پیگیری می کند.

این توضیحات سفیر پس از آن بیان می شود که در شبکه های اجتماعی اخبار ناقصی درباره لغو روادید بین دو کشور بدون توجه به شرط موافقت طرف عراقی منتشر شده بود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =

دکمه بازگشت به بالا