«سید مقتدی صدر»: به قدرت رسیدن «رئیسی» در ایران به افزایش منازعات و افراط‌گرایی نینجامد/ ایران و عربستان دعوای خود را به عراق نیاورند

«سید مقتدی صدر» در توضیح مواضع خود نسبت به پیروزی «سید ابراهیم رئیسی» در توئیتی نوشت: به قدرت رسیدن «سید ابراهیم رئیسی» در «جمهوری ایرانی» نباید به سایه افکندن افراط‌گرایی و افزایش منازعات بر منطقه بیانجامد.

میدل ایست نیوز: صدر در توئیتی اظهار داشت: عراق از جنوب و غرب با عروبیت (کشورهای عربی) و از شرق با تشیع (ایران) در ارتباط است، این امر منجر به قرارگیری عراق میان منازعه عروبیت در غرب و جنوب و تشیع در شرق شده است.

وی با بیان اینکه عراق دارای ریشه‌های عربی آشکار و روشنی است، گفت: ما هم به ریشه عربی‌مان و هم به مذهب شیعه اثنا عشری‌مان افتخار می‌کنیم، از این رو خواهان حفظ مناسبات حسنه با هر دو طرف و رعایت اصل حُسن هم‌جواری هستیم و تا زمانی که هر دو طرف اصل حسن هم‌جواری را رعایت کنند، طرف هیچ‌کدام را نمی‌گیریم.

پایه اصلی حسن هم جواری عدم دخالت است

صدر خاطرنشان کرد: نخستین پایه و اساس حُسن هم‌جواری این است که در امور داخلی کشورها مداخله نشود و برای هموارسازی دشواری‌ها و مشکلات مشترک همکاری صورت بگیرد و کشور همسایه وارد این مشکلات و منازعات نشود و اینکه همکاری در یک سطح و بدون سرسپردگی و نگاه بالا به پایین باشد.

رهبر جریان صدر ادامه داد: ما امروز معتقدیم عراق قادر است تا حلقه ارتباطی میان ایران با کشورهای عربی با حفظ کامل استقلال و حاکمیت خود باشد به خصوص که همگرایی میان دو طرف، بی‌شک تاثیر مثبتی بر عراق خواهد داشت.

آمدن رئیسی نباید به افزایش منازعات بینجامد

صدر افزود: به قدرت رسیدن «سید ابراهیم رئیسی» در «جمهوری ایرانی» نباید به سایه افکندن افراط‌گرایی و افزایش منازعات بر منطقه بیانجامد.

وی تاکید کرد، ما امیدواریم، وی با بکار گرفتن عقل و شرع و گفت‌وگو به منازعات سیاسی و طائفی در منطقه پایان دهد چرا که این امر موجب قوت اسلام، تشیع و عروبیت و ضعف دشمن مشترک و به خصوص اسرائیل خواهد شد که از این منازعات برای بسط نفوذ عنکبوتی خود سوء استفاده می کند… ولی سست‌ترین خانه‌ها به عنکبوت تعلق دارد.

ایران و عربستان منازعات خود را به عراق نیاورند

وی اظهار داشت: من از دو همسایه عزیر عراق، عربستان و ایران می ‎خواهم تا مشکلات خود را حل و فصل کنند و عراق را از این منازعات دور نگه دارند به ویژه که بغداد در آستانه انتخابات پارلمانی قرار دارد. انتخابات عراق موضوعی داخلی است، ما در این باره بر تداوم حُسن هم‌جواری و توسعه روابط تجاری، فرهنگی و دیپلماتیک برابر در راستای منافع دو طرف تاکید داریم.

صدر گفت: همچنین این درخواست من شامل دیگر کشورهای عربی یعنی سوریه و اردن هم می‌شود نه به این دلیل که با ایران یا هر طرف دیگری در منازعه هستند بلکه به این خاطر که حضور آنها منجر به صلح و ثبات در سوریه و عراق و خارج شدن بخشی از عناصر عراقی و دیگر گروه عناصر از آن خواهد شد.

وی تاکید کرد که باید نیروهای عراقی و غیرعراقی خصوصا بعد از انتخابات اخیر سوریه از آنجا خارج شوند.

امریکا در امور داخلی عراق دخالت نکند

وی در بخش پایانی توئیت خود نوشت: نباید حضور امریکا در عراق را فراموش کنیم، این حضور علیرغم اینکه امریکا قصد دارد از عراق خارج شود، ادامه دارد، امریکا در این مرحله (مرحله خروج از عراق) نباید در امور داخلی عراق به ویژه در انتخابات آتی دخالت کند.

نگاه پیشمرگه و الحشد الشعبی عراقی باشد

مقتدا صدر که در توئیت خود عبارت‌های «عراق کشور صاحب استقلالی است» و «تصمیمات عراق، نه شرقی نه غربی است»، «نه نه به فساد»، «نه نه به وابستگی» را هشتگ زده بود، همچنین نوشت: «بر ما عراقی ها با تمامی گرایش ها و افکار و نگرش هایمان، به ویژه برادران پیشمرگه و الحشد الشعبی لازم است که نگاهشان ملی باشد، به خصوص که در حال حاضر در چارچوب تشکیلات امنیتی کشور هستند، به این معنا که موظفند بر آنچه بالا گفته ایم به ویژه استقلال عراق، وحدت و هیبت کشور پایبند باشند.»

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا