آیا مذاکرات مصر و ترکیه برای بهبود روابط شکست خورده است؟

نشانه‌های متعددی به روشنی نشان می‌دهد که مذاکرات متوقف شده است و چه بسا شاهد عقبگرد بیشتر در روابط مصر و ترکیه باشیم.

میدل ایست نیوز: «عبدالفتاح السیسی»، رئیس‌جمهوری مصر، هفته گذشته مذاکراتی درباره مسائل منطقه داشت که برداشت بسیاری از کارشناسان درباره اظهارات وی در این مذاکرات، آن است که مذاکرات مصر و ترکیه به شکست انجامیده است.

او در دیدار با «کریاکوس میتسوتاکیس»، نخست‌وزیر یونان، بر مواضع ثابت مصر در مسائل مشترک و هماهنگی منافعشان در منطقه شرق مدیترانه تأکید کرد.

السیسی همچنین انجمن گازی شرق مدیترانه را از مهم‌ترین سازوکارها برای تأمین منافع کشورها در شرق مدیترانه دانست و تأکید کرد که این انجمن افق‌های تازه‌ای از همکاری میان این کشورها در بخش انرژی و گاز می‌گشاید.

السیسی در دیدار با «نجلاء المنقوش»، وزیر امور خارجه لیبی، بر موضع مصر برای حل بحران لیبی و خروج فوری همه نیروهای مزدور از این کشور تأکید کرد.

او گفت که  که موضع مصر در قبال مسئله لیبی و وحدت ارضی آن به دور از هرگونه دخالت خارجی ثابت است.

«دالیا زیاده»، مدیر مرکز مطالعات دموکراسی آزاد در قاهره، تأکید می‌کند که این مواضع رئیس جمهوری مصر نشان می‌دهد که مذاکرات مصر و ترکیه برای بهبود روابط به شکست انجامیده است.

او می‌افزاید که نشانه‌های متعددی به روشنی نشان می‌دهد که مذاکرات متوقف شده و چه بسا شاهد عقبگرد بیشتر در روابط مصر و ترکیه باشیم.

به نظر زیاده، مهم‌ترین نشان آن است که السیسی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست‌وزیر یونان بر ثابت ماندن مواضع مصر درباره مسائل شرق مدیترانه تأکید کرد و گفت که همه طرف‌ها باید به قوانین بین‌المللی و به اصل عدم دخالت در امور داخلی کشورها احترام بگذارند.

او گفت که مصر از یونان دربرابر هر اقدامی که خلاف حاکمیت ارضی‌اش باشد حمایت می‌کند.

السیسی نامی از ترکیه نیاورد اما کاملا روشن بود که منظورش ترکیه است.

به نظر زیاده، دیدار السیسی با نجلاء المنقوش که همه می‌دانند مخالف سرسخت حضور نظامی ترکیه در لیبی است نیز تأکید کرد که از مواضع ملی او و تلاشش برای بیرون انداختن مزدوران و نیروهای خارجی از لیبی کاملا حمایت می‌کند.

این کارشناس سیاسی مصری می‌افزاید که جدا از این، قرار بود دور دوم مذاکرات ترکیه و مصر در سطح معاونان وزرای امور خارجه همین روزها برگزار شود اما خبری از آن نیست و به نظر می‌آید که این مذاکرات به تعویق افتاده است.

او می‌گوید که به احتمال قوی صدور احکام سنگین برای سران اخوان المسلمین بر این مذاکرات تأثیر نهاده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
اسکای نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا