شبه‌نظامیان شورای انتقالی جنوب؛ بمبی ساعتی در عدن

گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت امارات در عدن به بمبی ساعتی تبدیل شده‌اند که ثبات این شهر به عنوان پایتخت موقت یمن را مورد تهدید قرار می دهند.

میدل ایست نیوز: گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت امارات در عدن با اقدامات تنش‌زای خود به بمبی ساعتی تبدیل شده‌اند که ثبات این شهر به عنوان پایتخت موقت یمن را مورد تهدید قرار می دهند.

در همین رابطه، شاهدان عینی به العربی الجدید گفتند: منطقه الشیخ عثمان در عدن شامگاه گذشته صحنه جنگ خیابانی میان گروه‌های زیرمجموعه شورای انتقالی جنوب بود و پس از اقدام این شورای در گسیل تجهیزات نظامی بیشتر به عدن، این شهر عملا به پادگانی نظامی تبدیل شد؛ امری که نشانگر اختلافات خطرناک در درون گروه‌های وابسته به شورای انتقالی جنوب یمن است.

شاهدان عینی افزودند: وضعیت همچنان پرتنش است و کسب و کارها صبح امروز تعطیل بود به خصوص که شورای انتقالی از مهار نهایی این وضعیت عاجز مانده است و گروه «موسوم به پشتیبانی و حمایت» همچنان با «گروه منطقه هشتم» در منطقه الشیخ عثمان درگیر است.

در این میان، سازمان پزشکان بدون مرز اعلام کرد در درگیری‌های روز گذشته میان دو گروه زیرمجموعه شورای انتقالی در الشیخ عثمان دو نفر کشته و دستکم 17 تن زخمی شدند.

پس از سکوت چندین ساعته، شورای انتقالی جنوب یمن در نشستی رسمی اعلام کرد «اقدامات سختگیرانه و بازدارنده‌ای علیه مسببان اتفاقات تاسف‌بار منطقه الشیخ عثمان و فتنه‌انگیزان اتخاذ خواهد کرد.

شورای انتقالی جنوب یمن ضمن پذیرش ضمنی مسئولیت گروه‌های شبه نظامی وابسته به خود در اتفاقات خشونت‌آمیز روز گذشته، تاکید کرد نباید از این رخدادها در جهت تخریب این شورا سوء استفاده شود.

این شورا در ادامه بر لزوم تداوم کارزار امنیتی فراگیر در همه مناطق عدن تاکید کرد؛ امری که به معنای دادن چراغ سبز برای مقابله با گروه‌های شبه نظامی وابسته به «نبیل المشوشی»، از رهبران جدایی طلبان است.

رخدادهای خونین منطقه الشیخ عثمان با انتقادات گسترده فعالان اجتماعی و روزنامه‌نگاران یمنی رو به رو شد که معتقدند تا زمانی که شورای انتقالی شبه‌نظامیان خود را از عدن خارج نکند، این شهر همچنان با آشوب و ناامنی رو به رو خواهد بود.

شورای انتقالی جنوب وابسته به امارات، یمن دارای چندین پایگاه و گروه‌های شبه نظامی است و علیرغم توافق ریاض که بر لزوم انتقال این گروه‌ها از شهرها به جبهه‌های جنگ با انصارالله تصریح دارد، این شورا با خروج گروه‌های شبه نظامی از عدن مخالفت می کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
از طريق
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا