«برهم صالح»: هماهنگی عراق، اردن و مصر برای تقویت ثبات منطقه‌ای ضروری است

رئیس جمهوری عراق بر اهمیت مناسبات میان بغداد، امّان و قاهره و تقویت و تحکیم آن در راستای منافع سه ملت و همه منطقه تاکید کرد.

میدل ایست نیوز: «برهم صالح»، رئیس جمهوری عراق در کاخ بغداد مهمانی‌ای به افتخار حضور پادشاه اردن و رئیس جمهوری مصر ترتیب داد.

برهم صالح در این مراسم اظهار داشت: همکاری عراق، مصر و اردن نقطه عطفی به سوی چشم‌انداز صلح و توسعه در منطقه و پاسخگویی به چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است.

رئیس جمهوری عراق در این مراسم که نخست‌وزیر، رئیس پارلمان و رئیس شورای عالی قضایی این کشور هم حضور داشتند، تاکید کرد: این نشست، مناسبت مهمی است که ما به عنوان مردم عراق برای خوشامدگویی به دو مهمان عزیز عراق، رئیس جمهوری مصر و پادشاه اردن گرد هم جمع شده‌ام.

برهم صالح در ادامه بر اهمیت این مناسبات و تلاش‌ها برای تقویت و تحکیم آن در راستای منافع سه ملت و همه منطقه تاکید کرد.

رئیس جمهوری عراق تاکید کرد همکاری عراق، مصر و اردن نقطه عطفی مهم در منطقه‌‍ای است که با تنش‌ها، بحران‌ها و منازعات به مدت طولانی همراه بوده است و این همکاری می‌تواند به برقراری امنیت، ثبات و همکاری اقتصادی و تکیه بر گفت‌وگو برای حل مشکلات و چالش‌های مشترک پیش روی همگان نظیر مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی و تقویت همکاری اقتصادی و تجاری و اشتغالزایی برای ملت‌هایمان کمک کند.

وی در ادامه بر اهمیت تقویت سطح هماهنگی میان سه کشور و استفاده از پیوند جغرافیایی در توسعه چشم‌اندازهای وسیع‌تر همکاری در زمینه‌های توسعه‌ اقتصادی و تجاری و ایجاد پروژه‌های زیرساختی، انرژی و نفت در کنار تداوم تلاش‌ها برای مقابله با چالش‌های تروریسم، افراط‌گرایی و پیامدهای اپیدمی کرونا و تغییرات آب و هوایی و حمایت از محیط زیست و نیز تداوم این نشست‌ها برای هماهنگی مواضع و تقویت همکاری سه‌جانبه تاکید کرد.

برهم صالح در پایان در پایان تاکید کرد عراق امن، باثبات و دارای حاکمیت و روابط با کشورهای عربی و اسلامی و بازستاندن نقش محوری، عنصری مهم در نهادینه‌سازی امنیت و ثبات و توسعه در همه منطقه است و هماهنگی سه‌جانبه در کاهش تنش‌ها و تقویت ثبات منطقه‌ای و یافتن راهکارهایی برای بحران‌های کنونی ضروری است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الفرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا