ایران به دنبال تسهیل دریافت روادید عراق برای تقویت فعالیت‌های تجاری

نایب رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت تسهیل صدور روادید ویژه فعالان اقتصادی ایران توسط رایزن بازرگانی ایران در بغداد در دستور کار قرار گرفت.

میدل ایست نیوز: «شهلا عموری»، نایب رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق با اشاره به دشواری‌های پیش روی تجار ایرانی برای اخذ روادید به منظور فعالیت‌های تجاری با کشور عراق گفت: با پیگیری‌ صورت گرفته، رایزن بازرگانی ایران در بغداد تسهیل صدور روادید ویژه فعالان اقتصادی ایران را در دستور کار قرار داد.

وی امروز سه شنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) با اشاره به دیدار اخیر خود با رایزن بازرگانی ایران در بغداد اظهارداشت: شرایط دشوار و محدودیت‌های شدید تجار ایرانی برای اخذ روادید از محوری‌ترین موضوعات مطرح شده در این دیدار بود.

وی ادامه‌داد: در زمان حاضر بخش قابل توجهی از فعالیت تجار ایرانی در بازار عراق متمرکز شده اما با این وجود به واسطه شرایط کرونایی، امکان تردد بازرگانان ایران به عراق با دشواری‌های متعددی روبه رو است.

عموری با اشاره به توافق صورت گرفته بین جمهوری اسلامی ایران و دولت عراق برای تسهیل در صدور روادید بیان داشت: برابر با اعلام رایزن بازرگانی ایران در بغداد، در آخرین سفر رئیس جمهوری ایران به عراق برای تسهیل در صدور روادید به‎‌ویژه برای تجار و بازرگانان توافق خوبی صورت گرفته بود.

عموری با اشاره به اینکه این توافق در زمان حاضر اجرایی نشده‌ گفت: یکی از مهمترین دلایل تداوم نداشتن اجرای این توافقات، شیوع کرونا محسوب می‌شود.

نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق با تاکید بر اینکه سفر تجار ایرانی به کشور عراق برای پیگیری مطالبات خود از طرف تجاری خود و همچنین بازاریابی بهتر برای صادرات کالاهای تولیدی کشور نیازمند تسهیل صدور روادید است گفت: انتظار می‌رود با پیگیری که سفارت جمهوری اسلامی ایران و همچنین رایزن بازرگانی ایران در بغداد در دستور کار قرار می‌دهد، روند تردد تجار به کشور عراق از سر گرفته شود.

وی با بیان اینکه اکثر روادیدهایی که هم‌اکنون از سوی کشور عراق صادر می‌شود زیارتی است گفت: این درحالی است که اولویت صدور روادید برای ورود به این کشور، انجام سفر هوایی است.

عموری با اشاره به مجاورت استان خوزستان در جنوب غرب ایران با استانهای بصره و میسان عراق یادآورشد: باتوجه به مسافت کوتاه خوزستان با این استان ها در کشور عراق، پیشنهاد می‌شود به منظور جلوگیری از اتلاف وقت، امکان صدور روادید و اعزام تجار ایرانی از گذرگاه های مرزی شلمچه و چذابه به کشور عراق به عنوان یک اولویت پیگیری شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا