سرنوشت نخست‌وزیری الحریری اواخر هفته جاری روشن می‌شود

رسانه‌های دولتی لبنان تصریح کردند ماجرای تشکیل دولت به ریاست «سعد الحریری»، طی چند روز آتی به پایان خواهد رسید.

میدل ایست نیوز: رسانه‌های دولتی لبنان تصریح کردند ماجرای تشکیل دولت به ریاست «سعد الحریری»، طی چند روز آتی به پایان خواهد رسید.

به گزارش سایت لبنانی «جنوبیه»، یک نماینده پارلمان لبنان که از شخصیت‌های نزدیک به الحریری توصیف می‌شود، گفته است، نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه در حال رصد تحولات سیاسی و بروز شکافی در بن‌بست به وجود آمده برای تشکیل دولت است اما تاکنون تحول مثبتی مشاهده نشده است.

به گفته این نماینده پارلمان لبنان، تاکنون هیچ تحول مثبتی روی نداده تا مانع از قصد الحریری برای کناره‌گیری از روند تشکیل دولت آتی شود.

این عضو پارلمان لبنان که نخواست نامش فاش شود، اظهار داشت: الحریری از تشکیل دولت ناامید شده است و به هیچ عنوان نسبت به نتایج سفر «دوروثی شیا»، سفیر امریکا و «آل گریو»، سفیر فرانسه در بیروت به ریاض خوش‌بین نیست.

سایت لبنانی جنوبیه در ادامه نوشت: الحریری روز پنجشنبه یا جمعه آتی فهرست کابینه خود را به «میشل عون»، رئیس جمهوری لبنان ارائه خواهد کرد که به احتمال زیاد این فهرست از سوی وی رد خواهد شد؛ امری که الحریری را به کناره‌گیری از تشکیل دولت وا خواهد داشت.

بحران سیاسی و اقتصادی لبنان که از اواخر سال ۲۰۱۹ آغاز شد شدیدترین دوران بی‌ثباتی کشور از زمان پایان جنگ داخلی پانزده ساله این کشور در سال ۱۹۹۰ است.

از شروع بحران اقتصادی اخیر ارزش پول ملی لبنان حدود ۹۰ درصد سقوط کرده و بیکاری به شدت افزایش یافته است.

بهای کالاهای اساسی و نرخ تورم به شکل سرسام آوری افزایش یافته و نهادهای مدنی و کارشناسان اقتصادی می‌گویند که حدود نیمی از جمعیت کشور اکنون زیر خط فقر هستند.

دولت لبنان سال گذشته اعلام کرد که قادر نیست بدهی‌های خارجی خود را بپردازد و ذخایر ارز خارجی بانک مرکزی لبنان که اقتصادش به شدت به واردات وابسته است به شدت کاهش یافته است.

جامعه بین‌المللی و نهادهای مالی مانند بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول کمک مالی به لبنان را به انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی عمیق و تشکیل دولت مستقل از نفوذ احزاب و گروه‌های سیاسی مشروط کرده‌اند.

دولت قبلی لبنان در پی انفجار مهیب اوت ۲۰۲۰ در بندرگاه بیروت استعفا داد ولی به عنوان دولت موقت امور جاری کشور را اداره می‌کند. در آن انفجار بیش از ۲۰۰ نفر کشته و حدود شش هزار نفر زخمی شدند و هزاران ساختمان مسکونی و تجاری ویران شد و یا به شدت آسیب دیدند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
جنوبیه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا