خطیب زاده درباره گفت وگوهای ایران و مصر: عادی شدن روابط کشورهای بزرگ اسلامی به نفع منطقه و جهان اسلام است

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران بر تداوم تماس ها بین ایران و مصر و نفع آن برای منطقه و جهان اسلام تاکید کرد.

میدل ایست نیوز: «سعید خطیب زاده»، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به تداوم تماس ها بین ایران و مصر، تاکید کرد: عادی شدن روابط کشورهای بزرگ اسلامی به نفع منطقه و جهان اسلام است.

وی صبح امروز در کنفرانس مجازی با خبرنگاران درباره ادعای گفت‌وگوهای ایران و مصر گفت: تماس‌ها همواره بین ایران و مصر بوده و قطع نشده است. عادی‌ شدن روابط کشورهای بزرگ اسلامی به نفع منطقه و جهان اسلام است و ما از این عادی ‌شدن همواره استقبال کرده‌ایم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران همچنین درباره افتتاح سفارت‌های امارات و اسرائیل ابراز داشت: رژیم اشغالگر قدس در حضیض مشروعیت و حضیض شرایط سیاسی و اقتصادی خود است. آنها فکر می‌کنند با این اقدامات می‌تواند مشروعیت برای خود ایجاد کنند.

خطیب‌زاده در ادامه اظهار داشت: رژیم اشغالگر قدس به عنوان رژیمی که دهه‌هاست، مشغول ترور و ناامنی است، مشروعیتی از این طریق کسب نمی‌کند. مسئولیت ناآرامی‌هایی که در منطقه با حضور اسرائیل مترتب شود، متوجه امارات است.

وی درباره حمله روز گذشته نظامیان اسرائیل به نمازگزاران در قدس گفت: این تعدی در آستانه عید قربان به اشد وجه محکوم است و ایران از آن اعلام انزجار می‌کند و صهیونیست ها نشان دادند جز مقاومت در مقابل فلسطینی‌ها نگذاشتند و صدای واحد جهان اسلام می‌تواند کمک کننده باشد. ایران به تمامی مساعی خود برای جلوگیری از این تعدی‌ها و تجاوزات ادامه خواهد داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره دور بعدی مذاکرات ایران و عربستان گفت: اجازه دهید در فضای عمومی جزئیات را باز نکنم. به نفع منطقه و مردم ایران و عربستان است و ان‌شاءالله در مسیری که طرفین بخواهند ادامه خواهد یافت.

وی در پاسخ به سؤالی درباره انصراف سعد الحریری از تشکیل دولت لبنان و این‌که شاهد لبنان باثبات باشیم ایران چه اقدامی را صورت داده و می‌دهد، گفت: این مردم لبنان هستند که باید درباره آینده این کشور تصمیم بگیرند. هیچ وقت از ارائه کمک به طرف‌های لبنانی به شمول دولت، گروه‌ها و احزاب پا پس نکشیدیم و هر وقت کمک خواستند کمک کردیم و در فشار اقتصادی که مردم لبنان در آن هستند آمادگی خود را اعلام کرده‌ایم و از کمک‌ها دریغ نخواهیم کرد. مهم این است که در مسیر سیاسی گفت‌و‌گوهای سیاسی به نتیجه برسد و هر چه زودتر دولت تشکیل شود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + یازده =

دکمه بازگشت به بالا