افزایش نرخ سوخت در سوریه و تاثیر آن بر بالا رفتن قیمت اجناس و کالاها

بلافاصله پس از تصمیم دولت سوریه در افزایش 177 درصدی قیمت مازوت، قیمت مواد غذایی در بازار بین 20 تا 30 درصد افزایش پیدا کرد.

میدل ایست نیوز: بلافاصله پس از تصمیم دولت سوریه در افزایش 177 درصدی قیمت مازوت، قیمت مواد غذایی در بازار بین 20 تا 30 درصد افزایش پیدا کرد.

این وضعیت منجر به افزایش 28 درصدی نرخ رسمی کرایه‌ها شده است. رانندگان خودروهای عمومی با برگزاری تجمعی خواهان افزایش نرخ کرایه‌ها شدند.

در همین رابطه، «ابراهیم دالی»، راننده خودروی ون در دمشق، با بیان اینکه در بازار و قیمت کالاها آشفتگی حاکم است، به العربی الجدید گفت: بسیاری از مغازه‌ها بسته است و یک جنس و کالا در هر مغازه‌ای به قیمتی متفاوت فروخته می شود.

دالی با اشاره به افزایش 50 درصدی حقوق کارمندان و 40 درصدی حقوق بازنشستگان، گفت:هنگامی که حقوق 50 هزار لیره بود، قیمت هر بسته نان 100 لیره بود یعنی هر حقوق مساوی 500 بسته نان بود اما اکنون حقوق یک کارمند معمولی 75 هزار لیره و قیمت هر بسته نان 200 لیره است یعنی با حقوق یک کارمند می‌شود 375 بسته نان خرید.

وی درباره نظارت‌ها و کنترل قیمت‌ها گفت: تقریبا هیچ نظارتی بر بازار نیست و هر فروشنده‌ای کالا را به قیمتی متفاوت عرضه می کند، باید دولت بر سطح نظارت‌ها و جریمه‌ها بیفزاید زیرا تاجران از افزایش حقوق‌ها و نیز بالا رفتن نرخ سوخت به عنوان بهانه‌ای مضاعف برای گران‌فروشی سوء استفاده می کنند.

کارشناسان اقتصادی معتقدند که همزمان با پرداخت حقوق‌ها با افزایش انجام شده و پرداخت پول محصولات کشاورزی به کشاورزان، لیره سوریه در معرض سقوط بیشتر قرار دارد.

«عبدالنصر الجاسم»، کارشناس اقتصادی سوری تاکید کرد: افزایش حقوق‌ها به نفع مصرف کننده سوری نخواهد بود علاوه بر اینکه بیش از 40 درصد مردم سوریه، کارمند نیستد و از این افزایش حقوق‌ها بهره‌ای نخواهند برد.

الجاسم اظهار داشت: افزایش شدید قیمت‌ها در کنار بالا رفتن نقدینگی و تورم منجر به پایین آمدن قدرت خرید مردم و در نتیجه بی‌تاثیر شدن افزایش حقوق‌ها خواهد شد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

دکمه بازگشت به بالا