برگزاری دومین جلسه کمیته فنی نظامی عراق و واشنگتن برای تعیین جدول زمانی خروج نیروهای امریکایی

ستاد عملیات مشترک عراق با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که کمیته فنی نظامی عراق و امریکا  روز پنجشنبه 22 ژوئیه در پایتخت امریکا تشکیل جلسه داد.

میدل ایست نیوز: بغداد و واشنگتن بر ادامه همکاری در مبارزه با گروه تروریستی داعش تأکید کردند.

ستاد عملیات مشترک عراق بامداد امروز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که کمیته فنی نظامی عراق و امریکا  روز پنجشنبه 22 ژوئیه در پایتخت امریکا تشکیل جلسه داد.

این بیانیه افزود که در این جلسه توافقات انجام شده در دور سوم گفت وگوهای راهبردی عراق و امریکا و توافقات جلسه نخست این کمیته که در ژوئن 2021 در بغداد برگزار شد، پیگیری شد.

در این بیانیه آمده که طرفین بر پایبندی خود به مبارزه با گروه تروریستی داعش تأکید کرده و آینده روابط امنیتی راهبردی دو کشور را بررسی کرده اند.

ستاد عملیات مشترک عراق افزوده که در این نشست «قاسم الاعرجی»، مشاور امنیت ملی عراق، و ژنرال «عبدالامیر الشمری»، جانشین فرمانده ستاد عملیات مشترک عراق نماینده هیئت عراقی و ژنرال «لوید اوستن»، وزیر دفاع امریکا، و «مارا کارلن»، معاون وزیر دفاع ریاست هیئت امریکایی در مذاکرات را  بر عهده داشتند.

در دور سوم گفت وگوهای راهبردی عراق و امریکا توافق شد که یک هیئت فنی نظامی از دو کشور مأمور تعیین جدول زمانی خروج نیروهای امریکایی از عراق شود.

شب گذشته نشریه امریکایی «وال استریت جورنال» به نقل از مقامات امریکایی و عراقی خبر داد که به زودی بغداد و واشنگتن بیانیه ای درباره خروج نیروهای رزمی امریکایی از عراق منتشر می کنند.

این نشریه در گزارشی که امروز (پنجشنبه 22 ژوئیه) منتشر کرد تأکید کرد که این مقامات گفته اند که در این بیانیه بر خروج این نیروها تا پایان سال جاری تأکید می شود.

این گزارش افزوده که به موجب این توافقات حضور نظامی امریکا در عراق در حد کمک به نیروهای عراقی خواهد بود.

اين گزارش در حالی منتشر شده که قرار است تا ساعاتی دیگر دور چهارم گفت وگوهای عراق و امریکا در واشنگتن آغاز شود.

«فؤاد حسین»، وزیر خارجه عراق، شب گذشته اعلام کرد که دور چهارم گفت وگوهای راهبردی عراق و امریکا آخرین دور از این گفت وگوها خواهد بود.

او که چهارشنبه شب وارد واشنگتن شد در مصاحبه با خبرگزاری رسمی عراق گفت که دور چهارم گفت وگوهای راهبردی عراق و امریکا به تعیین جدول زمانی خروج نیروهای امریکایی از عراق خواهد انجامید و افزود که این آخرین دور گفت وگوها خواهد بود.

وی تأکید کرد که هیچ پایگاه نظامی امریکایی در عراق وجود ندارد و نیروهای امریکایی در پایگاه های نظامی عراقی حضور دارند.

حسین گفت که دولت جدید امریکا درکی متناسب با اوضاع عراق دارد و در این باره با دولت سابق متفاوت است.

وی تأکید کرد که در دیدار نخست وزیر عراق با رئیس جمهور امریکا روابط عراق و امریکا بررسی خواهد شد.

به گفته وزیر خارجه عراق با پایان دور چهارم گفت وگوهای راهبردی روابط عراق و امریکا به توافق چارچوب استراتژیک امضاشده در 2008 بازخواهد گشت.

وی افزود که تروریسم همچنان تهدیدی برای عراق است و این کشور نیازمند همکاری اطلاعاتی با امریکاست.

پیش از این کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور امریکا، روز 26 ژوئیه، میزبان «مصطفی الکاظمی» در عراق خواهد بود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
خبرگزاری رسمی عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا