مقام ایرانی: همه اختلافات با عربستان حل شده و هر لحظه احتمال اعلام بازگشایی سفارت ها وجود دارد

یک منبع آگاه ایرانی از احتمال حضور نماینده‌ای از عربستان در مراسم تحلیف «ابراهیم رئیسی»، رئیس جمهور منتخب ایران خبر داد.

میدل ایست نیوز: پایگاه ایرانی «اعتماد آنلاین» به نقل از یک منبع آگاه ایرانی از احتمال حضور نماینده‌ای از عربستان در مراسم تحلیف «ابراهیم رئیسی»، رئیس جمهوری منتخب ایران خبر داد.

به گفته این مقام با توجه به «حل‌وفصل تمامی موارد اختلافی دوجانبه» هر لحظه امکان اعلام بهبود روابط تهران و ریاض و بازگشایی سفارتخانه‌ها وجود دارد.

وی افزود: در حال حاضر مذاکرات در پایتخت‌های برخی از کشورهای عربی در جریان است و بیشتر موارد اختلافی نه در مورد مناسبات ایران و عربستان بلکه در رابطه با وضعیت کشورهای یمن، لبنان و عراق است.

این منبع آگاه با بیان اینکه احتمال می‌دهم در مراسم تحلیف آقای رئیسی اتفاقی رخ دهد، ادامه داد: طرفین در حال مذاکره هستند که در مراسم تحلیف حرکت نمادینی انجام شده و پس از آن روابط آغاز شود.

وی تصریح کرد: براساس شنیده‌ها خوشبختانه گفت‌وگوهای تهران و ریاض وارد فضای سیاسی نشده و در رویه قابل قبولی پیش می‌رود، پس امکان ازسرگیری مجدد مناسبات وجود دارد.

به گفته این منبع آگاه، نخست‌وزیر عراق در آینده نزدیک به واشنگتن سفر می‌کند و بهبود روابط ایران و سعودی یکی از موارد احتمالی گفت‌وگوی او با بایدن خواهد بود، اما با این حال باید دید که اوضاع به چه صورتی به پیش می‌رود.

پیش از این گزارش های متعدد از مذاکرات مقامات امنیتی ایران و عربستان با وساطت عراق در بغداد منتشر شده بود.

در ماه مه گذشته «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق، خبر داد که این مذاکرات بیش از یک بار برگزار شده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا