مخالفت برخی از گروه های مقاومت عراق با هرگونه حضور نظامی امریکا در کشور

برخی از گروه های مقاومت عراق از جمله کتائب سید الشهدا، عصائب اهل حق و جنبش نجباء مخالفت خود با هرگونه حضور نظامی امریکا در کشور را اعلام کردند.

میدل ایست نیوز: «کاظمی الفرطوسی»، سخنگوی کتائب سید الشهداء در واکنش به مذاکرات بین عراق و امریکا بر سر خروج نیروهای رزمی امریکایی از عراق گفت: «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق، هیئت همراه وی و دولت امریکا به دنبال قانونی کردن حضور امریکا در عراق هستند.

الفرطوسی در واکنش به توافق بین بایدن و الکاظمی بر سر پایان حضور نیروهای رزمی امریکا در عراق تا پایان سال جاری گفت: دولت عراق هنگامی که به میانجی بین مقاومت و امریکا تبدیل شد، اشتباه فاحشی انجام داد و با این اقدامش به حضور نیروهای رزمی امریکایی در عراق اعتراف کرد.

از طرفی دیگر «قیس الخزعلی»، دبیرکل عصائب اهل حق نیز گفت که اظهارات وزیر امور خارجه عراق درباره نیاز به نیروهای امریکایی تاسف آور است و ضمن مخالفت با این اظهارات، گفت که این اظهارات بازتاب دهنده واقعیت توانایی هایی که نیروهای عراقی به آن دست یافتند، نیست.

«نصر الشمری»، معاون دبیرکل جنبش نجباء نیز با ابراز عدم اطمینان به امریکایی ها، تاکید کرد که جنبش نجباء با هرگونه حضور نیروهای امریکا مخالف است و هر کس که خواهان تداوم هرگونه حضور نظامی آنهاست، به دنبال نیرومند شدن از طریق خارجی ها، در داخل کشور است.

وی در واکنش به حضور مستشاری و آموزشی نیروهای امریکایی در عراق نیز گفت که امریکا هیچ هشدار زودهنگامی نسبت به حمله داعش به عراق نداد و هیچ کمکی برای مقابله با آن نکرد.

«ابوعلی العسکری»، مسئول امنیتی کتائب حزب الله، نیز در مورد مذاکرات فعلی دولت عراق با واشنگتن در مورد عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از این کشور تصریح کرد: «اگر دشمن به صراحت عقب‌نشینی نیروهای خود را اعلام نکند و این امر از نظر میدانی و با اظهارنظر کمیته‌های معتبر ملی و امنیتی پارلمانی تأیید نشود، مقاومت همچنان به عملیات خود در تمام مواضع ادامه می‌دهد تا آخرین سرباز اشغالگر از عراق خارج شود.»

پیش از این وزیر امور خارجه عراق گفته بود که کشورش هنوز به آموزش، تسلیحات و تجهیزات و برنامه های توانمندسازی امریکا نیاز دارد و قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق نیز گفته بود که عراق به هیچ نیروی رزمی خارجی در خاک خود نیاز ندارد.

توافق اخیر الکاظمی و بایدن طی نشست در کاخ سفید بر سر خروج نیروهای رزمی امریکایی تا 31 دسامبر 2021، با موافقت و استقبال بسیاری از شخصیت های سیاسی و مقامات عراق مواجه شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
المیادین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا