گزارش FBI: آنچه در بندر بیروت منفجر شد 20 درصد حجم محموله اصلی نیترات آمونیوم بوده است

552 تُن نیترات آمونیوم در بندر بیروت منفجر شده و این بسیار کم‌تر از 2754 تُن از این ماده است که در سال 2013 از یک کشتی روسیه‌ای در بندر تخلیه شده است.

میدل ایست نیوز: اداره تحقیقات فدرال امریکا (FBI) اعلام کرد که حجم نیترات آمونیوم منفجرشده در بندر بیروت فقط 20 درصد از محموله‌ای است که در سال 2013 در این بندر تخلیه شده است.

به گزارش «الشرق الاوسط» در گزارش FBI، که در 7 اکتبر گذشته تنظیم شده اما این هفته در رسانه‌ها منتشر شده آمده که در روز انفجار 552 تُن نیترات آمونیوم در بندر بیروت منفجر شده و این بسیار کم‌تر از 2754 تُن از این ماده است که در سال 2013 از یک کشتی روسیه‌ای در بندر تخلیه شده است.

این محموله توسط یک کشتی اجاره‌ای روسیه از گرجستان به موزامبیک می‌رفت که در نوامبر 2013 به دستور مقامات لبنان مجبور به پهلو گرفتن در بندر بیروت شد و این محموله را در این بندر تخلیه کرد و به علت مسائل حقوقی و قضائی این محموله از آن زمان در بندر بیروت ماند تا اینکه در 4 اوت سال گذشته موجب انفجاری مهیب در شد که بندر بیروت و بخش بزرگی از شهر بیروت را ویران کرد.

گزارش FBI توضیحی درباره این ناسازگاری میان حجم منفجر شده و حجم تخلیه شده در بندر و اینکه مابقی این محموله چه سرانجامی پیدا کرده نداده است.

پیش از این به دعوت دولت لبنان کارشناسان اداره تحقیقات فدرال امریکا برای تحقیق و تفحص درباره این حادثه وارد لبنان شدند.

در ماه دسامبر گذشته نیز «حسان دیاب»، نخست‌وزیر مستعفی لبنان، در اظهاراتی که در مطبوعات لبنان شوک بزرگی ایجاد کرد گفت که گزارش اف بی آی نشان می دهد که حجم نیترات آمونیوم منفجر شده در بندر بیروت 500 تُن بوده اما طبق گزارش ها در بندر 2700 تن نیترات آمونیوم بوده است، «2200 تُن بقیه کجا رفته؟».

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا