نخستین واکنش حزب دموکرات کردستان به اختلافات در اتحادیه میهنی: نزاع بر سر قدرت در سلیمانیه است

«هوشیار زیباری» در واکنش به اختلافات پیش آمده در حزب اتحادیه میهنی کردستان گفت که حزب دموکرات نقشی در این اختلافات ندارد.

میدل ایست نیوز: «هوشیار زیباری»، از سران حزب دموکرات کردستان، در واکنش به اختلافات پیش آمده در حزب اتحادیه میهنی کردستان گفت که حزب دموکرات نقشی در این اختلافات ندارد.

او در مصاحبه‌ای تلویزیونی تأکید کرد که حزب دموکرات تلاش کرده که نیروهای خود را در این باره منضبط نگه دارد و آنان را ملزم کرده که هیچ موضعی درباره این اختلافات نگیرند.

زیباری افزود که اگر اتحادیه میهنی بخواهد حزب دموکرات آماده کمک برای حل اختلافات است و ابراز امیدواری کرد که این اختلافات هرچه سریع‌تر حل شود چون نتایج آن دامن همه کردها را می‌گیرد.

او علت اصلی اختلاف میان سران اتحادیه میهنی را «نزاع بر سر قدرت در سلیمانیه» دانست و افزود که نگرانی‌ای بابت از کنترل خارج شدن اختلافات ندارد.

وی تأکید کرد که به رغم وجود اختلافاتی در دیدگاه‌های سیاسی میان حزب دموکرات و اتحادیه میهنی، منافع راهبردی موجب اتحاد آنها با یکدیگر می‌شود.

اختلافات در اتحادیه میهنی کردستان در 8 ژوئیه گذشته بالا گرفت که در آن نچیروان بارزانی در مقام رئیس اقلیم کردستان در حکمی با هماهنگی بافل طالبانی رئیس مؤسسه امنیتی «زانیاری» یعنی محمد طالبانی را که خواهرزاده لاهور شیخ جنکی است و از عناصر وی در سلیمانیه دانسته می‌شود برکنار کرد.

شیخ جنکی این حکم را اقدامی علیه خود شمرد و درصدد اقداماتی در حد کودتا در سلیمانیه برآمد اما با دخالت برخی مقامات و در رأس آنها برهم صالح، رئیس جمهوری عراق و از سران اتحادیه میهنی کردستان، آرامش در منطقه برقرار شد.

پس از آن شیخ جنکی به نفع بافل طالبانی از ریاست مشترک حزب اتحادیه میهنی کناره گرفت اما تأکید کرد که این کار را «موقتا و تا مشخص شدن همه مسائل» انجام می‌دهد.

 

همچنین بخوانید:

نقش کشورهای منطقه در شدت گرفتن اختلافات درون اتحادیه میهنی کردستان

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
ناس نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا