نچیروان بارزانی در دیدار سفیر امریکا: گفت وگوی عراق و امریکا در همه زمینه‌ها امری مهم است

رئیس اقلیم کردستان در گفت وگو با سفیر امریکا در بغداد گفت وگوی بین عراق و امریکا در همه زمینه ها را امری مهم برشمرد.

میدل ایست نیوز: «نچیروان بارزانی»، رئیس اقلیم کردستان عراق در دیدار با «متیو تولر»، سفیر امریکا در بغداد درباره گفت وگوی راهبردی بین عراق و امریکا و اوضاع داخلی اقلیم کردستان، انتخابات آتی عراق و آینده روند سیاسی در عراق رایزنی کرد.

در بیانیه ریاست اقلیم کردستان عراق آمده است که در این دیدار که به میزبانی بارزانی انجام شد، دو طرف درباره گفت وگوی راهبردی بین عراق و امریکا و توافق بین دو طرف، ساماندهی مجدد مرحله آتی روابط دوجانبه، اوضاع داخلی اقلیم کردستان و عراق، انتخابات آتی عراق، آینده روند سیاسی در عراق و آخرین تحولات مبارزه با تروریسم و مقابله با خطرات داعش و انتشار ویروس کرونا و واکسیناسیون گفت وگو کردند.

دو طرف همچنین بر اهمیت مشارکت اقلیم کردستان در گفت وگوی راهبردی عراق و امریکا و ساماندهی مجدد روابط بین دو کشور در چارچوب این گفت وگو و براساس منافع مشترک تاکید کردند.

رئیس اقلیم کردستان در این دیدار، گفت وگوی راهبردی بین عراق و امریکا، نه فقط در جنبه نظامی و دفاعی بلکه در عرصه های فرهنگی، اقتصادی، آموزشی و سایر زمینه ها را برای کمک و حمایت از عراق، امری مهم برشمرد.

از طرفی دیگر سفیر امریکا در بغداد نیز ضمن ابراز پایبندی کشورش به تداوم کمک به عراق و اقلیم کردستان و کمک به ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه، تاکید کرد که امریکا به عراق به دید توجه به ثبات منطقه می نگرد.

تولر همچنین از فرهنگی همزیستی و رواداری میان گروه‌های دینی مختلف در اقلیم کردستان، تمجید کرد.

کیفیت و اهمیت اجرای توافق بین دولت عراق و اقلیم کردستان برای عادی سازی اوضاع در سنجار و روابط بین عراق و اقلیم کردستان با کشورهای همجوار، اوضاع سوریه و اهمیت امنیت و ثبات و آخرین تحولات در منطقه و برخی از مسائل دارای اهمیت مشترک از دیگر محورهای گفت وگوی طرفین بود.

سفیر امریکا در بغداد پیش از این نیز با مسعود بارزانی درباره ابعاد کلی گفت‌وگوهای راهبردی میان امریکا و عراق رایزنی کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
شفق نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا