رئیس جمهوری ترکیه: برای وساطت میان اتیوپی و سودان آماده‌ایم

رئیس جمهوری ترکیه از آمادگی آنکارا برای حل منازعه موجود میان سودان و اتیوپی در رابطه با منطقه الفشقه خبر داد.

میدل ایست نیوز: «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوری ترکیه از آمادگی آنکارا برای حل منازعه موجود میان سودان و اتیوپی در رابطه با منطقه الفشقه خبر داد.

اردوغان در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «آبی احمد»، نخست‌وزیر اتیوپی در کاخ ریاست جمهوری ترکیه در آنکارا گفت: در دیدار با نخست‌وزیر اتیوپی درباره تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و اوضاع منطقه تیگرای در شمال ایتوپی گفت و گو کردیم.

وی در ادامه تاکید کرد ترکیه برای صلح و ثبات و یکپارچگی اتیوپی به عنوان کشوری با موقعیت راهبردی و مهم اهمیت قائل است.

اردوغان افزود: تنش در منطقه الفشقه میان سودان و اتیوپی در دستورکار نشست امروز ما قرار داشت و من این مساله را با نخست‌وزیر سودان به هنگام سفر هفته گذشته‌اش به آنکارا بررسی کردم.

رئیس جمهوری ترکیه در پایان از آمادگی ترکیه برای وساطت میان سودان و اتیوپی برای حل دوستانه منارعه مربوط به منطقه االفشقه خبر داد.

نخست‌وزیر اتیوپی هم در این نشست خبری اعلام کرد: ترکیه کشوری تاثیرگذار در عرصه بین‌المللی بوده و به روابط جهانی شکل می‌دهد.

وی تصریح کرد: روابط تاریخی و فرهنگی دو کشور تمام آزمون‌ها را پشت سر گذاشته و بر پایه‌های محکمی بنا شده، این روابط بر اساس احترام و اعتماد متقابل بوده و در عین حال، به منزله همکاری برای توسعه و گسترش مشترک است.

احمد گفت: اتیوپی برای روابط دوستانه و همکاری خود با ترکیه اهمیت فراوانی قائل است. ترکیه بابت موقعیت راه‌بردی خود کشور تاثیرگذار در عرصه بین‌المللی بوده و به روابط جهانی شکل می‌دهد.

نخست‌وزیر اتیوپی با اشاره به عزم این کشور برای گسترش روابط خود با ترکیه در زمینه‌های تجارت و زیرساخت تاکید کرد: به ایجاد فضای مثبت برای سرمایه‌گذاران تُرک ادامه خواهیم داد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
از طريق
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا