اظهارات فرمانده نیروی هوایی عراق درباره مشکل فنی خطرناک در هواپیماهای آموزشی جنگنده

فرمانده نیروی هوایی عراق، در اظهاراتی غافلگیرکننده از مشکل فنی خطرناک در هواپیماهای جنگنده آموزشی عراق که از صربستان خریداری شده خبر داد.

میدل ایست نیوز: سرلشکر «شهاب جهاد»، فرمانده نیروی هوایی عراق، در اظهاراتی غافلگیرکننده از مشکل فنی خطرناک در هواپیماهای جنگنده آموزشی عراق که از صربستان خریداری شده خبر داد.

او در مصاحبه‌ای تأکید کرد که عراق در سال 2010 طی قراردادی با صربستان 20 فروند هواپیمای مدل «لاستا 95» برای آموزش نیروی هوایی عراق خریداری کرد که در سال 2013 استفاده از آنها را شروع کرد.

سرلشکر جهاد افزود که این هواپیماها یک مشکل فنی خطرناک دارند و آن اینکه گاه در حین پرواز خاموش می‌شوند و یکی از آنها هم در چنین حادثه‌ای سقوط کرد هرچند خلبان آن زنده ماند.

فرمانده نیروی هوایی عراق گفت که این مشکل در 14 فروند از این هواپیماها آشکار شده و 5 تای دیگر هم مشکلات دیگری دارد و برای همین استفاده از آن را برای حفظ جان کارآموزان متوقف کرده‌ایم.

وی افزود که وجود این هواپیماها باعث شد که کارآموزان تمایلی به همکاری با نیروی هوایی نداشته باشند و نتیجه آن بود که برخی کارآموزان نیروی هوایی حتی رتبه نظامی پیدا کنند بی آنکه هیچ وقت پشت هواپیما نشسته باشند و خلبانی کرده باشند و این درست نیست.

عراق در ژوئیه 2010 قراردادی برای خرید 20 هواپیمای اوتوا لاستا 95 (Utva Lasta) برای آموزش نیروی هوایی امضا کرد که قیمت هر یک از آنها 750 هزار دلار بود.

در سپتامبر همان سال عراق سه فروند از این هواپیماها را تحویل گرفت و اولین کشور خاورمیانه بود که این هواپیماها را از صربستان وارد می‌کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الفرات نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا