حمله به اربیل، همکاری بین ارتش عراق و پیشمرگه را بیش از پیش تقویت می کند

حمله اخیر به فرودگاه بین المللی اربیل، موجب شد مقامات اقلیم کردستان خواستار تسریع در تعیین تکلیف پرونده امنیت مناطق مورد مناقشه و تقویت همکاری بین ارتش عراق و پیشمرگه شوند.

میدل ایست نیوز: برخی مقامات در بغداد و اربیل تاکید کردند که حمله شب گذشته به فرودگاه بین المللی اربیل، همکاری نظامی بین ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان برای پرکردن خلأهای امنیتی در مناطق مورد مناقشه را تسریع خواهد کرد.

پیش از این و در پی حملات متعدد به فرودگاه بین المللی اربیل، دولت عراق و دولت اقلیم کردستان، 6 مرکز امنیتی مشترک بین ارتش عراق و پیشمرگه تشکیل دادند تا امنیت مناطق مورد مناقشه برای جلوگیری از سوء استفاده از طرف برخی گروه های مسلح تامین شود.

به گفته دستگاه مبارزه با تروریسم اقلیم کردستان عراق، شب گذشته فرودگاه اربیل هدف حمله دو پهپاد قرار گرفت و این حمله هیچ خسارت جانی در پی نداشت؛ این درحالیست که ائتلاف بین المللی که پایگاهی در نزدیکی فرودگاه در اختیار دارد، از منهدم کردن دو پهپاد پیش از رسیدن به اهداف خود خبر داد.

یک مسئول در دولت عراق که نخواست نامش فاش شود گفت: سران اقلیم کردستان شب گذشته در تماس تلفنی با «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق درباره حملات مجدد به فرودگاه اربیل گفت وگو کردند و الکاظمی وعده هماهنگی با دولت اقلیم کردستان برای تحقیقات درخصوص این حادثه را داد.

وی در گفت وگویی با العربی الجدید افزود: دو طرف در این تماس بر اهمیت تقویت همکاری نظامی مشترک بین ارتش عراق و پیشمرگه در آینده به خصوص در مناطق مورد مناقشه که مجددا از آن برای حمله به اربیل استفاده شد، تاکید کردند.

به گفته این مسئول در دولت عراق، الکاظمی به مسئولان وزارت دفاع عراق دستور داد، امکان تشکیل مراکز امنیتی مشترک برای پرکردن خلأهای امنیتی در مناطق مورد مناقشه را بررسی کنند.

وی توضیح داد که طی مرحله آتی، مذاکراتی بین طرفین انجام خواهد شد تا تعیین تکلیف این پرونده به تعویق نیافتد.

از طرفی دیگر یک مسئول در دولت اقلیم کردستان نیز به العربی الجدید گفت که دولت اقلیم کردستان به تحقیقات اعتماد ندارند به خصوص با توجه به اینکه عاملان این حملات شناخته شده هستند و پیشتر مسئولیت حملات را برعهده گرفته اند.

وی با اشاره به اینکه سران کرد اهمیت تسریع در تعیین تکلیف این پرونده را ابلاغ کردند، بیان کرد که الکاظمی کاملا از اهمیت کنترل امنیت در مناطق مورد مناقشه و تامین امنیت اربیل با وجود فشارهای بسیار بر او و عدم تمایل برخی به همکاری بین ارتش عراق و پیشمرگه، اطلاع دارد.

این مسئول در دولت اقلیم کردستان ابراز امیدواری کرد که بازگشایی مراکز مشترک جدید بین ارتش عراق و پیشمرگه، به اینگونه حملات و تخلفات امنیتی پایان دهد.

در همین راستا، «عبدالخالق طلعت»، نماینده وزارت کشور عراق در اقلیم کردستان گفت عاملان این حمله شناخته شده هستند و باید مسئولیت این حمله را برعهده بگیرند.

«زیاد السنجری»، پژوهشگر امور سیاسی عراق نیز تاکید کرد که آنچه این حمله را متمایز می کند، این است که ابراز حمله، طرف های عامل آن، مکان شلیک راکت و پرواز پهپاد و مهم تر از همه هدف از آن برای همه شناخته شده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا