خطیب زاده با تأیید خبر «میدل ایست نیوز»: سهمیه ایران برای اربعین 60 هزار نفر است

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، تأکید کرد که عراق و ایران درباره افزایش شمار زائران ایرانی اربعین به بیش از 60 هزار زائر توافق کرده اند.

میدل ایست نیوز: سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، تأکید کرد که عراق و ایران درباره افزایش شمار زائران ایرانی اربعین به بیش از 60 هزار زائر توافق کرده اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، خطیب زاده در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران درباره افزایش سهمیه زایران اربعین از سوی عراق گفت: سفر مصطفی الکاظمی به ایران در راستای روابط بسیار نزدیک ایران و عراق انجام شد و وی اولین نخست‌وزیر بودند که بعد از مراسم تحلیف به تهران سفر کرد.

وی افزود که موضوعات مختلفی در دستور کار بود و در خصوص دو موضوع خاص از جمله تسهیل روادید تردد اتباع دو کشور و همچنین زائران اربعین گفتگو شد و توافق اولیه در بغداد 30 هزار زوار ایرانی بود که قرار بود از طریق هوایی عازم شوند اما پیش از سفر به عدد 60 هزار رسید.

خطیب زاده تأکید کرد که در سفر نخست وزیر عراق موضوع بررسی و قرار شد تا جایی که امکان داشته باشد به این تعداد افزوده شود و چند هزار تایی و تا جایی که امکان دارد اضافه شود.

وی افزود: ما مدتی پیش لغو روادید را برای اتباع عراقی در کابینه تصویب کردیم و این امر منوط به عمل متقابل از سوی دوستان عراقی بود و در سفر الکاظمی برای ترددهای هوایی این توافق انجام شد و ترتیبات اجرایی طی روزهای آتی صورت خواهد گرفت.

پیش از این یک منبع بلند پایه در دفتر نخست وزیر به «میدل ایست نیوز» گفت: الکاظمی در اقدامی پیش از سفر خود علاوه بر سهمیه ای که پیش از این کمیته عالی بهداشت و سلامت ملی عراق برای جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته بود، 30 هزار ویزای دیگر نیز به ملت ایران تقدیم کرد.

وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت جمهوری اسلامی ایران برای دولت عراق و همچنین دوستی و وحدت ناگسستنی دو ملت، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق علاوه بر 30 هزار ویزای اختصاص یافته به زائران ایرانی که پیش از این براساس تصمیمی در جلسه نشست کمیته عالی بهداشت و سلامت ملی اعلام شد، 30 هزار ویزای دیگر نیز به ملت کشور دوست و همسایه، ایران هدیه کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا